Tytułem wstępu

Postanowiłam podzielić się z Wami moją wiedzą na temat różnych wyszukiwarek, baz danych, miejsc w Internecie, w których można znaleźć interesujące rzeczy – przede wszystkim różnego rodzaju treści: opracowania, artykuły, książki, a także informacje o nich. Większość z nich znajduje się w tzw. ukrytym Internecie (invisible Internet). Są to zasoby, których nie jesteśmy w stanie znaleźć z poziomu popularnych, ogólnodostępnych wyszukiwarek takich jak Google, Bing czy Yahoo. Wyszukiwarki te z różnych względów nie indeksują takich treści, są zatem nie do odszukania w tradycyjny sposób. Jednym słowem: trzeba wiedzieć GDZIE szukać ;) A jest czego się dowiadywać, w ukrytym Internecie znajduje się kilkaset razy więcej zasobów niż tych zaindeksowanych przez wyszukiwarki na stronach www.

Wyszukanie w ukrytym Internecie z pewnością przyda się przy szukaniu różnego rodzaju zasobów naukowych, ale wiedza ta przyda nam się nie tylko na zajęcia ;) Umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie przydadzą się także w poszukiwaniach komercyjnych.

Zdanie, które wielokrotnie słyszałam Jeśli czegoś nie ma w Google, to znaczy, że to nie istnieje – okazuje się zatem nieprawdziwe. Pocieszające, prawda? ;)

Raz w tygodniu będę wrzucała notkę dotyczącą jednego wyselekcjonowanego zagadnienia czy narzędzia. Mam nadzieję, że te informacje Wam się przydadzą.

No to zaczynamy!

Multiwyszukiwarka Summon na UMK

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Repozytoria

 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.