Multiwyszukiwarka Summon na UMK

Multiwyszukiwarka Summon na UMK - banerSummon to internetowy protokół wyszukiwania zasobów, pozwalający na szybkie wyszukiwanie i dostęp do elektronicznych zasobów biblioteki. Do końca marca 2014 roku można korzystać z tej multiwyszukiwarki, przeczesując zasoby Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy korzystają z zasobów znajdujących się w BUMK (Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Niezależnie od tego czy jesteś studentem/ką, pracownikiem/czką uczelni czy może osobą z zewnątrz.

Gdzie?

Dostęp testowy do wyszukiwarki jest możliwy pod linkiem Multiwyszukiwarka Summon na UMK

Dlaczego warto?

Nie trzeba się już męczyć przeglądając kolejno różne miejsca, w których znajdują się zasoby Biblioteki – a tych jest całkiem sporo: katalog biblioteki (pierwsze miejsce, w którym szukamy książek, czasopism, e-książek), repozytorium UMK, bazy danych, Biblioteka Cyfrowa. Dzięki Summon można te wszystkie zasoby przeszukać w jednym okienku – wygodnie i prosto! Innym plusem (poza „jednym okienkiem) jest to, że można z góry zawęzić wyniki wyszukiwania – po to, by otrzymać wyniki jak najbardziej dostosowane do naszych oczekiwań (np. można wykluczyć jakiś typ publikacji lub wskazać przedział czasowy).

Jak szukać?

Wyszukiwanie podstawowe

Przechodząc na stronę wyszukiwarki mamy od razu możliwość przeszukiwania zasobów. Wystarczy wpisać interesujące nas hasło, np. Ludwig Wittgenstein:

Multiwyszukiwarka Summon na UMK - przykładowe wyszukiwanie

Po kliknięciu przycisku „Szukaj” zostajemy przekierowani na stronę z wynikami:

Multiwyszukiwarka Summon na UMK - pierwsza strona wyników

Jak możecie zauważyć otrzymaliśmy 13 410 wyników. Sporo, prawda? Z lewej strony, na szarym tle, mamy możliwość doprecyzowania wyników – można np. wybrać interesujące nas hasło przedmiotowe czy wybrać tylko interesujący nas typ zawartości (np. tylko artykuły z gazet). Do tej części wyszukiwania wrócę w dalszej części wpisu.

Wyszukiwanie zaawansowane

Można jednak z góry zawęzić wyniki wyszukiwania. Jeśli interesują nas konkretne publikacje (z konkretnego przedziału czasowego, czy z konkretnego pisma) warto wybrać od razu opcję wyszukiwania zaawansowanego. Zobaczcie:

Multiwyszukiwarka Summon na UMK - wyszukiwanie zaawansowane

Jak widzicie wybrałam tylko kilka możliwości: zawęziłam sobie przedział czasowy do tekstów od 1 stycznia 2000 roku do dziś, wybrałam także typ zawartości – artykuł z czasopisma. Chciałam również dostać wyniki pozycji z pełnym tekstem on-line i takich, które są materiałami naukowymi. W efekcie otrzymałam stronę z 3424 wynikami. Wybrałam teksty w języku polskim (panel z lewej strony). Ostatecznie dostałam 4 wyniki, z dokładnymi namiarami na teksty (żadnego z nich wcześniej nie znałam):

Multiwyszukiwarka Summon na UMK - wyniki wyszukiwania zaawansowanego

Uprzedzając pytania – czasami otrzymamy tylko informację o tekście (dokładne dane bibliograficzne) lub dostęp do abstraktu. Wszystko zależy od tego w jakich bazach znajduje się interesujący nas artykuł i czy biblioteka ma wykupiony dostęp do danej bazy. Tak czy siak, sama informacja jest cenna.

Wyszukiwać można także przy pomocy fraz, przeszukując konkretne pola, oraz korzystając ze składni Boole’a (o niej będzie osobny wpis). Wykorzystamy do tego okienko od wyszukiwania podstawowego.

  • jeśli chcemy wyszukać konkretną frazę, należy użyć ” „ – np. szukamy tekstów z zakresu filozofii ekonomii. Po wpisaniu do okienka frazy: filozofia ekonomii otrzymamy 79 wyników (tam gdzie użyto słowa „filozofia” i tam gdzie użyto słowa „ekonomii”), ale jeśli wpiszemy tę frazę w cudzysłowie: „filozofia ekonomii” otrzymamy tych wyników już 6. Wyszukiwanie będzie dokładniejsze.
  • wpisując w okienku wyszukiwania słowo, wyszukiwarka będzie przeszukiwać wszystkie pola (autor, tytuł, czasopismo etc.); jeżeli chcemy uzyskać dokładny wynik można użyć składni: pole: (zapytanie), np. interesują nas tylko teksty, których autorem jest Ludwig Wittgenstein. Wpisać zatem należy: author: (Wittgenstein) – otrzymamy 369 wyników (dla porównania – wpisując do wyszukiwarki tylko słowo Wittgenstein tych wyników dostaniemy 41309 – jest różnica, prawda?). Pola, które można w ten sposób przeszukiwać to: Title, SubjectTerms, Author, Publisher, PublicationTitle, Volume, Issue, Language, Notes, ISBN, ISSN, DOI, DEWEY. Dla przykładu – raz jeszcze – znamy tylko numer ISBN interesującej nas książki. Wpisujemy zatem: ISBN:(978-83-7552-411-6) i otrzymujemy dokładny wynik = 1. Sprawdźcie sami – tę właśnie książkę teraz czytam :)
  • w wyszukiwarce można korzystać także z operacji logicznych (operatory Boole’a): OR, NOT i AND. Należy pamiętać, że wpisywać je trzeba, używając dużych liter. Domyślnie zapytania są łączone operatorem AND, czyli nie musimy go wpisywać :) Jeżeli chcemy rozszerzyć wyniki wyszukiwań użyć trzeba operatora OR – wyświetlone zostaną wyniki zawierające jedno lub drugie słowo wyszukiwawcze. Jeśli chcemy zaś z wyników wyeliminować jakiś element, należy użyć operatora NOT albo znaku „” przed terminem. Dla przykładu: chcemy znaleźć wszystkie książki Olgi Tokarczuk poza jej powieścią „Prawiek i inne czasy”. W pole wyszukiwania wpiszemy zatem, korzystając także z informacji z punktu wyżej :) – author:(Tokarczuk) NOT title:(Prawiek i inne czasy), ewentualnie zamiast operatora NOT: author:(Tokarczuk) -title:(Prawiek i inne czasy)
  • wyszukując w Summon można także użyć masek ? oraz * Znak zapytania maskuje jeden znak w słowie, natomiast gwiazdka maskuje wiele znaków w słowie lub na końcu słowa. Chcemy znaleźć książki dotyczące miłości. Gdy w pole wyszukiwania wpiszemy samo słowo: miłość otrzymamy 4219 wyników. Ale jeśli wpiszemy: miłość* tych wyników wyskoczy nam już 7815, ponieważ wyszukiwarka znajduje także pozycje, gdzie słowo to jest odmienione, np. tak jest w książce Stanisława Suwińskiego Dynamizm miłości w życiu duchowym chrześcijanina: studium na podstawie pism ojca Franciszka Varillona.

Uff… To tyle. Gratuluję, jeśli przeczytaliście do końca ten wpis. Zachęcam do testowania multiwyszukiwarki. To świetne narzędzie i pomoc. Jeśli macie jakieś pytania – śmiało, zostawcie je w komentarzu.

Jeśli uważacie ten wpis za pomocny i przydatny, to pokażcie go swoim znajomym. Możecie to zrobić na różne sposoby – podzielić się nim na portalach społecznościowych, używając odnośników z lewej strony notki (Twitter, Facebook, Google+), lub po prostu podesłać mailem czy za pośrednictwem komunikatorów internetowych osobom, którym może się on przydać. Nic to Was nie kosztuje, a mnie sprawi wiele satysfakcji. Dziękuję!

 

 

Komentarze (5)

  1. Magdalena Cyrklaff 8 stycznia 2014 w 11:11

    Świetny i bardzo przydatny wpis – szczególnie dla pracowników naukowych i studentów:))

  2. Wkrótce postaram się odszyfrować Twoją zagadkę :)

1 Trackbacki i Pingbacki

  1. Tytułem wstępu | zaginam rogi

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.