Zimowe książki

Fot. Adam Pietrusiak
Fot. Adam Pietrusiak

Fot. Adam Pietrusiak

Mam nadzieję, że końcu przyjdzie porządna zima. Będzie śnieg, może przez chwilę będą nawet gdzieś szczęśliwe dzieci na sankach. Jak na razie dziś było bardzo ślisko, na szczęście obyło się bez wywrotek i połamanych nóg. Jednym słowem jest nieźle! Nie wszędzie jednak za oknem jest biało i właśnie dla tych wszystkich tęskniących za śnieżnym puchem przygotowałam zestawienie „zimowych” książek. Z pewnością poczujecie śnieżną atmosferę i przynajmniej na kartach powieści doświadczycie prawdziwej zimy.

„Lód” Jacka Dukaja

dukaj_-_lod

Akcja powieści Lód (Wydawnictwo Literackie) autorstwa jednego z najciekawszych polskich pisarzy fantastycznych toczy się w alternatywnej rzeczywistości – I wojna światowa nie wybuchła, jest rok 1924, Królestwo Polskie zamrożone jest pod władzą cara i belle époque. Warszawa skuta jest lodem, a śnieżne burze szaleją nawet latem. Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu ? lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie? Opasłe tomisko, które liczy ponad tysiąc stron, może odstraszać – i zdecydowanie nie nadaje się na lekturę w łóżku przed snem (na szczęście mam swój egzemplarz w wersji elektronicznej – Kindle górą!).

E-booka można kupić (za 34,97 zł) w Ebookpoint, a komplet papier i e-book (59,90 zł) na stronie wydawcy (sam e-book kupimy bardzo tanio – za 17,96 zł).

zima-w-sztokholmie - okładka„Zima w Sztokholmie” Agnety Pleijel

Do wypożyczenia tej niewielkich rozmiarów powieści (Świat Literacki), poza tym, że to literatura skandynawska, zachęcił mnie opis na okładce: Bohaterka powieści znajduje się na uczuciowym rozdrożu: cierpienie wywołane zdradą ukochanego skłania ją do odbycia podróży w świat dawnych namiętności, znaczących snów, rozmów i lektur. Do mroźnego Sztokholmu docierają echa wojny bałkańskiej, a w życiu kobiety pojawia się znowu tajemniczy kochanek, z którym spędziła noc 11 lat wcześniej. Prócz mroźnych, późnojesiennych i zimowych opisów Sztokholmu, czytelnik dostaje opis chłodnej, trudnej relacji damsko-męskiej, problemów, które pojawiają się w związku, odrzucenia, zawiedzionych nadziei. Niełatwa lektura, więcej we wpisie Zima w Sztokholmie.

kraina-sniegu_zimowe-ksiazkiYasunari Kawabata „Kraina śniegu”

Powieść Kraina śniegu (Państwowy Instytut Wydawniczy), która może zostać uznana za esencję kultury japońskiej. Niespieszna akcja i chwytające za serce opisy – odsłoniętego karku gejszy czy śnieżnego krajobrazu – zapadają na długo w pamięci. Historia chłodnego romansu żonatego mężczyzny z gejszą, mnóstwo symboli, których my, ludzie Zachodu, nie jesteśmy w stanie odczytać i zrozumieć. Możemy smakować niespiesznie i powoli tę prozę, próbować łapać znaczenia, zachwycać się hipnotyzującym rytmem, zbliżyć się tylko. Liryczna, tajemnicza, zachwycająca powieść. Ukazała się w serii „Powieść współczesna”.

palac-lodowyTarjei Vesaas „Pałac lodowy”

Pałac lodowy (Państwowy Instytut Wydawniczy) jest to poetycka baśń opowiedziana w sposób realistyczny, bez najmniejszej domieszki elementu literackiej fantastyki. Baśniowość książki wynika stąd, że autor ukazuje w niej świat widziany oczyma dziecka, jedenastoletniej dziewczynki, która po raz pierwszy przeżywa wielką, egzaltowaną przyjaźń i po raz pierwszy styka się ze śmiercią. Niewiele jest w całej literaturze światowej utworów poświęconych dziecku, które dorównałyby kunsztem artystycznym i wnikliwością psychologiczną dziełu Vesaasa.

zamiec-sniezna-i-won-migdalowCamilla Läckberg „Zamieć śnieżna i woń migdałów”

Ta niewielkich rozmiarów książka (Czarna Owca) to nowela luźno powiązana z serią o Fjällbacce. Martin Mohlin, pracujący w komisariacie, bierze udział w rodzinnym przyjęciu, które odbywa się na niewielkiej wyspie Valön. Opis wydawcy nie pozostawia złudzeń: Z powodu zamieci śnieżnej połączenie z lądem zostaje zerwane i gdy Ruben nagle osuwa się na ziemię podczas świątecznej kolacji, Martin musi interweniować. Wkrótce nie ma już wątpliwości, że Ruben został zamordowany. Skoro wyspa była skutecznie odcięta od reszty świata, mordercą musi być ktoś spośród zebranych tam krewnych? Klimat wydawałoby się jak w powieściach Agathy Christie. Twórczość Läckberg ma  swoich fanów, ja do nich raczej nie należę. Ot, kryminalne historie gdzieś w Skandynawii; powieście zdecydowanie na jeden raz. Co kto lubi…

E-book Morderstwo i woń migdałów do kupienia w Virtualo za 23,40 zł (znajdziecie tam Zamieć śnieżną i woń migdałów, trzy inne nowele, autobiograficzny esej oraz kurs pisania autorki.

zimowa-opowiesc„Zimowa opowieść” Marka Helprina

Powieść Zimowa opowieść (Wydawnictwo Otwarte) Helprina to kolejna książka, która czeka na mnie na Kindle’u. Jak to było – za dużo książek, a za mało czasu? To o moim życiu, zdecydowanie! Helprin przenosi czytelników do Nowego Jorku z początku XX wieku, targanego arktycznymi wiatrami i rozświetlonego bielą niespotykanie obfitego śniegu. Z noty wydawcy można się dowiedzieć: Pewnej mroźnej nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Niespodziewanie zastaje w domu córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak zaczyna się miłość, która odmieni jego los. Powieść Helprina, klasyfikowana jako należącą do nurtu realizmu magicznego, w Polsce pojawiła się po trzydziestu latach od pierwszego wydania (1983).

E-booka najtaniej kupimy teraz w Woblinku (20,94 zł).

lod-w-zylachYrsa Sigurdardottir „Lód w żyłach”

Powieść Lód w żyłach (Wydawnictwo Muza) islandzkiej pisarki to czwarta część cyklu „Thora”. Miłośnikom kryminałów powinna przypaść do gustu. Wydawca tak w skrócie reklamuje książkę: Grupa Thory przybywa na wschodnie wybrzeże Grenlandii, gdzie zostaje odcięta od świata. Ktoś uszkodził czasze anten satelitarnych, nie działają telefony komórkowe, w kampusie brak natrysków i jedzenia. Okolica uważana jest przez autochtonów za przeklętą i cały czas wydaje się, że ktoś obserwuje członków ekipy. Pierwsza noc jest niczym koszmar, a rankiem bohaterowie odnajdują zwłoki z ogromna dziurą między żebrami. Dziwnym znaleziskiem jest także figurka Tupilaka oraz ludzkie kości, poupychane w szufladach niektórych pracowników. Mieszkańcy pobliskiej osady nie zapuszczają się w te rejony, nie chcą rozmawiać z przyjezdnymi. Swoje śledztwo Thora zaczyna od przeczytania książki o miejscowych wierzeniach i historii wschodniej Grenlandii.

Powieść można kupić w księgarni Lideria (dział outlet, okładka książki może być uszkodzona) za 14,80 zł.

snieg_przykryje_sniegLevi Henriksen „Śnieg przykryje śnieg”

Powieść norweskiego prozaika Śnieg przykryje śnieg (Smak Słowa) to historia tajemnicy, miłości i relacji między braćmi, którzy oddalili się od siebie. Główny bohater Dan Kaspersen to człowiek po przejściach. Wraca do rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata.Dodajmy że po  dwuletniej odsiadce za przemyt narkotyków. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach. W tej książce można znaleźć wszystko, bo jak zaznacza wydawca: Żal, tęsknota i potrzeba bliskości są nicią przewodnią tej historii, która rozwija się w kierunku psychologicznego thrillera, choć oczywiście nie brakuje w nim wzruszającego wątku miłosnego.

E-book do kupienia w Virtualo za 23,40 zł.


A Wy jakie znacie zimowe książki? Podzielcie się swoimi tytułami w komentarzach.

Dziękuję Adamowi Pietrusiakowi za możliwość wykorzystania w tym wpisie jego fotografii.

Komentarze (2)

  1. a gdzie „Siekierezada” się pytam, no gdzie?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.