Książki na jesień

ksiazki-na-jesienJesień to moja ulubiona pora roku. Może niekoniecznie deszczowa i szara (choć czasem takie dni też lubię – zawinięta w koc czytam wtedy w fotelu z kieliszkiem wina pod ręką), lepiej słoneczna i złota. W każdym razie, o ile na pogodę nie mamy żadnego wpływu, to już na tytuły, po które sięgniemy, jak najbardziej. Poniżej przedstawiam wam mój zestaw na tegoroczną jesień – niektóre książki już przeczytałam, do innych chcę wrócić, a inne są w moich planach czytelniczych.

Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa

Książki na jesień - "Dług" Margaret AtwoodNa książkę Margaret Atwood Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa (Wydawnictwo Znak) natknęłam się przypadkiem. Gdzieś coś kiedyś czytałam, spisałam tytuł i przy nadarzającej się okazji wypożyczyłam z biblioteki. Atwood to jedna z moich ulubionych pisarek, postanowiłam, że przeczytam wszystkie jej książki. W Długu Atwood w pięciu esejach przedstawia analizę zadłużenia.Ich tytuły to: Starożytna równowagaDług i grzechDług jako opowieśćCiemna strona Odpłata. Jak opisuje wydawca Dług to „błyskotliwy melanż historii, literatury, wierzeń religijnych, analizy socjologicznej, teorii gier oraz najnowszych badań w biologii. To także poruszający manifest ekologiczny, który otrzymujemy z rąk jednej z najbardziej wytrwałych i najbardziej zaciętych aktywistek. Wybitny przykład połączenia erudycji, zaangażowania i literackiego kunsztu”.

Malina

Książki na jesień - "Malina"O Ingeborg Bachmann słyszałam już jakiś czas temu. W końcu (niedawno, 17 października, obchodziliśmy rocznicę jej śmierci) postanowiłam zapoznać się z jej powieścią Malina (Czytelnik). Z biblioteki wypożyczyłam  powieść wydaną w latach 80. w znanej serii Nike (kilka lat temu, w 2011 roku Wydawnictwo a5 wznowiło tę książkę). Powieść ta zaliczana jest do najważniejszych książek XX wieku (ach, te zestawienia i listy). W każdym razie to awangardowa historia o miłości. Proza Bachmann w swoich formalnych poszukiwaniach mimo wszystko się nie starzeje. Liczę na orzeźwiającą, świeżą lekturę, która wcale nie zapowiada się na łatwą. Wyzwanie!

Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Książki na jesień - "Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?"Esej Pierre’a Bayarda Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? (Państwowy Instytut Wydawniczy) przeczytałam dobrych kilka lat temu. Książka francuskiego literaturoznawcy, trafiła na listy bestsellerów, wyprzedzając wiele dzieł literatury popularnej (niewątpliwie nie bez znaczenia jest tu tytuł tej publikacji). Autor sam zaznacza na początku swego tekstu: W związku z tym, że prowadzę zajęcia z literatury na uniwersytecie, nieustannie staję wobec konieczności wypowiadania się na temat książek, również takich, do których nawet nie zajrzałem. (…) Takie sytuacje stały się dla mnie chlebem powszednim; dlatego uznałem, że mam wystarczające kompetencje, by podzielić się z innymi moimi doświadczeniami nie-czytelnika. Ja już się cieszę na powtórną lekturę tego naprawdę zabawnego tekstu (nie tylko dla wykładowców!). Książkę można kupić w księgarni Bonito za 19,44 zł.

Nie ma się czego bać

Nie ma się czego bać - okładka książkiJustyna Dąbrowska rozmawia w swojej książce Nie ma się czego bać (Agora) o różnych sprawach ? o sensie życia, o przemijaniu, o miłości, o popełnianych błędach. O dystansie do przeszłości i zgodzie na to, co nieuchronne. Rozmowa z drugim człowiekiem może dodać otuchy. Nawet jeśli nie możemy porozmawiać z bohaterami książki Justyny Dąbrowskiej, to możemy przysłuchiwać się jej rozmowom. Spokojnym, w których jest otwarta na drugiego człowieka, ciekawa tego, co mają jej do powiedzenia. Pisarka Magdalena Tulli tak podsumowała ten zbiór: Dzięki Justynie Dąbrowskiej i bohaterom jej wywiadów jesteśmy świadkami podnoszącej na duchu, pełnej empatii i szacunku dla ludzkiego losu rozmowy o przemijaniu, starości, miłości i nadziei, życiu i śmierci. Książkę można kupić m.in. w Bonito (25,99 zł) czy w księgarni Lideria (28,79 zł). E-book jest dostępny m.in. w Virtualo (28,10 zł).

Szumowiny

Książki na jesień - "Szumowiny"Szumowiny (Smak Słowa) Jorna Liera Horsta to szósty tom z cyklu powieści o Williamie Wistingu. Horst zabiera swoich czytelników do Stavern w środku lata. W ciągu jednego tygodnia fale wyrzucają na brzeg odcięte cztery lewe stopy. I to właśnie one są jądrem zagadki ? kto zabił? Intryga wciąga, postać głównego śledczego Wistinga jest interesująca ? razem z nim czytelnik rozwiązuje kryminalną zagadkę. Horst, jako były szef wydziału śledczego policji, jest praktykiem, stąd i jego fabuły ? wciągające i realistyczne, pokazujące pracę policji od zaplecza, często nużące i żmudne czynności, bez których nie byłoby rozwiązania zagadki. Kryminał można kupić w księgarni Lideria za 28,79 zł lub w Bonito za 25,99 zł, a e-booka można kupić m.in. w księgarni Ebookpoint za 21,78 zł.

Nie dla zysku

nie-dla-zyskuEsej Marthy Nussbaum Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów (Fundacja Kultura Liberalna) zaczęłam czytać już jakiś czas temu i z przyczyn, których teraz nie pamiętam, odłożyłam tę książkę na jakieś później. Michał Nogaś tak skomentował tę publikację: Choć to nie powieść, zaczytałem się w tej książce. Nussbaum w porywający sposób wyjaśnia, dlaczego powinniśmy pielęgnować wyobraźnię, spotykając się w tym miejscu z noblistą Orhanem Pamukiem! To ważna i potrzebna książka, nie tylko dla akademików. Nussbaum podejmuje temat problemu związanego z edukacją, o której coraz częściej dziś pisze się językiem ekonomicznym. Autorka proponuje zaś program demokratycznej edukacji, gdzie zysk – ten ekonomiczny – nie będzie głównym celem.

Rój

rojPowieść Laline Paull Rój (Prószyński Media) przywiozłam z 20. Targów Książki w Krakowie. Zachęcona licznymi pozytywnymi recenzjami i komentarzami, zwłaszcza porównaniami do Folwarku zwierzęcego Orwella – nabyłam egzemplarz dla siebie. Historia o pszczołach może być fascynująca… Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko? Żarliwa i ? wszystkim poza Królową ? bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw… W Taniej Książce powieść kupimy za 28,44 zł, e-booka można nabyć w Virtualo za 27 zł lub w Ebookpoint za 19,90 zł.

Król

krolO najnowszej książce Szczepana Twardocha Król (Wydawnictwo Literackie) słyszał chyba każdy. Ponieważ ten właśnie tytuł będziemy omawiać na grudniowym Dyskusyjnym Klubie Książki to jest spora szansa, że przeczytam Króla w listopadzie. Mam nadzieję, że będzie ciekawie, tak bowiem mami opis z okładki: Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami  zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. W księgarni Wydawnictwa Literackiego kupimy książkę za 38,17 zł, a e-booka za 27,97 zł; audiobook w interpretacji Macieja Stuhra kosztuje 26,18 zł.

Przypadki Lenza Buchmanna

przypadki-lenza-buchmannaO Tavaresie José Saramago napisał: ? za trzydzieści lat, jeśli nie wcześniej, on otrzyma Nagrodę Nobla. Jestem tego pewien. Jaka szkoda, że wtedy mnie już nie będzie i nie będę mógł go uściskać. W nowej powieści Przypadki Lenza Buchmanna (Wydawnictwo Literackie), której akcja toczy się w bliżej nieokreślonym mieście i czasie, portugalski pisarz podejmuje wątek antybohatera. Lenz Buchmann jest wybitnym chirurgiem, który pewnego dnia postanawia zająć się polityką. W dniu, gdy zostaje wybrany szefem Partii, zostaje u niego wykryty nowotwór. O żadnym współczuciu ze strony czytelnika nie może być mowy – Lenz to osobowość patologiczna, morderca pozbawiony sumienia, nietzscheański nadczłowiek. Jego historia to kolejny pretekst dla Tavaresa, by pochylić się nad zagadnieniem zła i człowieka nim owładniętego. Idealna na jesień, prawda? Książkę można zakupić w księgarni wydawcy za 32,30 zł, e-book za 25,42 zł.

Świnki morskie

swinki-morskieNie będę oszukiwać. Powieść Ludvíka Vaculíka Świnki morskie (Stara Szkoła) urzekła mnie swoim tytułem. Dodatkową rekomendacją jest pochodzenie autora  – czeska literatura ma u mnie na starcie kilka bonusowych punktów. Opis z okładki mówi wystarczająco wiele by sięgnąć po tę książkę. Pewien praski bankier z braku innego pomysłu kupuje synowi na Boże Narodzenie świnkę morską. Jak dalece to niewinne wydarzenie zmieni życie rodziny? Jakie sekrety skrywa bank narodowy? I czy przed kryzysem finansowym można schować się w beczce? Absurdalny humor i przerażające tajemnice.Powieść czytam na smartfonie w aplikacji Legimi (jeśli mieszkacie w Krakowie to koniecznie zapiszcie się do Podgórskiej Biblioteki Publicznej.Dzięki temu możecie dostać kod na darmowe czytanie przez miesiąc. Warto, prawda?). Książkę można też kupić w księgarni DobreKsiążki za 18,71 zł. 

A Wy co będziecie czytać tej jesieni? Dajcie znać w komentarzu. Dziękuję za Wasze polecenia!

Komentarze (2)

  1. Przede wszystkim dziękuję za kolejną porcję rekomendacji. O jednych pozycjach słyszałam, część chcę przeczytać a inne dopiero odkryłam. Gdybym miała odpowiedzieć wprost na Twoje pytanie byłoby to trudne, ponieważ z reguły nie robię planów (Nauczona doświadczeniem wiem, że niewiele z nich koniec końców wychodzi).

    Na najszybszej liście mam od ?Olive Kitteridge? po ?Złodziejkę? Waters czy najświeższe zakupy w postaci ?Śladów? Małeckiego. Sama jestem ciekawa, co z tego wyjdzie tym bardziej, że właśnie dołożyłaś mi kulka tytułów (Uwielbiam Czechy i oczywiście Portugalię;)).

  2. Z Twojej listy kilka mnie zaciekawiło ;) Na pewno „Rój” do kupienia ;)
    A na mojej półce do przeczytania w najbliższym czasie jest przede wszystkim „Małe Życie”, o którym słyszałam tyle, że trochę czekam na dobry moment, by się zanurzyć ;) I nowa Bonda, która dzieje się w Łodzi ;)
    Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.