Grzech jest kobietą

okładka książki "Grzech jest kobietą"Grzech jest kobietą to kolejny zbiór reportaży wydanych nakładem PWN. Tym razem redaktorką tomu jest Ewa Wołkanowska-Kołodziej, reportażystka współpracująca z „Gazetą Wyborczą”. Jak głosi tekst z okładki, redaktorka najpierw zauważyła, że kobiety często mówią: „Nie jestem taka, jaka być powinnam”, a potem odkryła, że mężczyźni nie doceniają wagi tych słów. Poprosiła więc dwunastu reportażystów o napisanie tekstów o kobiecej winie. Powstała książka o kobietach nieidealnych.

Niektóre z reportaży zamieszczonych w zbiorze Grzech jest kobietą można przeczytać w sieci. Z pierwszym tekstem z książki, autorstwa Marka Łuszczyny, pt. „Trochę potęgi” można zapoznać się także na stronach Wyborczej. W książce można znaleźć teksty innych znanych reportażystów, na przykład Marcina Kołodziejczaka (autora B. Opowieści z planety prowincja – czeka u mnie na czytniku na przeczytanie).

Na mnie największe wrażenie zrobił reportaż „Szalik jest teraz podstawą twojego życia” Konrada Oprzędka (ostatni w opisywanym zbiorze). To historia o poczuciu winy tak wielkim, że niemożliwym do udźwignięcia. Poczuciu winy, któremu nie może towarzyszyć rozgrzeszenie. Gdzie nie ma miejsca na ulgę i odpoczynek.

Połowa Polaków uważa, że oddanie rodzica do domu opieki jest zawsze złe i nie ma dla tego usprawiedliwienia. Bardziej potępiamy tylko romans, zdradę i bicie dzieci.

W trzech przeplatających się opowieściach poznajemy kobiety – Antoninę, rezydentkę domu opieki, Marię, która opiekowała się niemal do końca swoją matką (ostatnie dni spędziła w szpitalu) i która przeszła po śmierci matki terapię grupową, i Teresę, która oddała matkę do domu opieki (by zarobić na jej pobyt w tym ośrodku musiała wyjechać do pracy za granicę). Wstrząsające opowieści o tym jak ciężka jest opieka nad najbliższą osobą, jak wykańcza nie tylko psychicznie i fizycznie, jak trudna jest decyzja o pozostawieniu rodzica w domu opieki.

Ciekawy jest reportaż Grzegorza Szymanika „Gorgony”, w którym autor opisuje sprawę Gorgonowej – najsłynniejszy chyba proces sądowy II Rzeczypospolitej. Rita Gorgonowa została oskarżona o zabójstwo Elżbiety Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka, któremu prowadziła dom. Procesem żyła ówczesna Polska. Autor zresztą cytuje fragmenty lwowskiej prasy – np. ten z 2 maja 1932 roku: Zbrodnie takie jak w procesie lwowskim są możliwe dopiero wtedy, gdy obca kobieta wchodzi w dom, nie jako żona i nie jako macocha dzieci z pierwszego małżeństwa, ale jako kochanka. Mężczyzna, który nie umie uszanować godności swojego ogniska, opinia, która toleruje spokojnie i bez protestu takie znieważenie domu rodzinnego – oto współwinni zbrodni („Ilustrowany Kuryer Codzienny”). Reporter dotarł do córki i wnuczki Rity Gorgonowej. Pokazuje jak sprawa z lat 30. XX wieku nie daje o sobie zapomnieć, jak odcisnęła piętno na Ewie i Margaricie.

Myślę że wybrane do tego zbioru teksty są w stanie zainteresować każdą czytelniczkę. To historie o nas, o kobietach nieidealnych, o kobietach, które popełniają błędy i które grzeszą – na różne sposoby. To dramatyczne historie – o kobiecie, która zabija córkę; o kobiecie, która nie jest w stanie pokochać swojego wybawcy; o kobietach, które za dużo pracują i za dużo marzą.

O poprzednim tomie Odwaga jest kobietą możecie przeczytać na blogu. Czekam na kolejny zbiór reportaży zatytułowany Walka jest kobietą.

Swój egzemplarz (papier!) zamówiłam w Matrasie; mają spory wybór opcji odbioru zamówienia – ja korzystam z dostawy do Kiosku Ruchu koło mojej pracy.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Grzech jest kobietą, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2014.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.