Ziemia kłamstw

Ziemia kłamstw - okładka książkiPowieść o szukaniu własnych korzeni i próbie zrozumienia swojej tożsamości – tak w skrócie przedstawiłabym Ziemię kłamstw Anne B. Ragde, norweskiej pisarki. Książka jest pierwszą częścią cyklu opowiadającego o losach rodziny Neshov.

W niewielkiej miejscowości Byneset, leżącej niedaleko Trondheim, kilka dni przed świętami nestorka rodu, Anna Neshov trafia z wylewem do szpitala. Jej najstarszy syn, który z nią mieszka, informuje o tym wydarzeniu najbliższą rodzinę, swoich braci: Margrida (który jest właścicielem zakładu pogrzebowego) i Erlenda (pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze), a także swoją córkę Torunn (jest trenerką behawioralną psów), która nigdy nie spotkała babci.

Dramatyczne wydarzenie zbliża do siebie rodzinę: Torunn poznaje swoich wujków, którzy nie mieli pojęcia o jej istnieniu, nawiązuje lepszą relację ze swoim ojcem (z którym do tej pory utrzymywała głównie kontakt telefoniczny i spotkała się z nim tylko raz w życiu) i odwiedza w końcu rodzinne gospodarstwo.

Wygląda to jak pasmo sukcesów, ale nie ma się co oszukiwać. Każda z postaci pojawiających się na karcie powieści ma swoje problemy. Poznajemy bohaterów w pewnym punkcie ich życia. Nie znamy szczegółów dotyczących ich przeszłości. Powoli zaczynamy rozumieć podejmowane przez nich decyzje i ich zachowanie, powoli też wyjaśniają się różnego rodzaju sprawy.

Z pewnością powieść przykuwa uwagę czytelnika swoją formą. Każdy rozdział to historia opowiedziana z perspektywy poszczególnych bohaterów. Nawet jeśli któryś z wątków nas nie zaciekawi, mamy pewność, że za kilkanaście stron zmieni się perspektywa i wrócimy do naszego ulubieńca.

Powieść nie nudzi, wręcz przeciwnie – trzyma w napięciu. Z zainteresowaniem śledzimy losy Torunn, Tora, Erlenda i Margido. Ich życia są tak różne od siebie, a jednak ich losy na nowo się splatają. Ziemia kłamstw jest napisana oszczędnie, rzeczowo, nie ma tu niepotrzebnych opisów, przerysowanych sytuacji. I chyba właśnie tym urzeka – prostotą i szczerością. To historia, która może się wydarzyć tu i teraz. I co ważne – chce się więcej! Po przeczytaniu pierwszego tomu z niecierpliwością czekałam na kolejny – o którym niebawem także napiszę.

Anne B. Ragde, Ziemia kłamstw, tłum. Ewa M. Bilińska, Smak Słowa, Sopot 2017.

* Książkę mogłam przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Smak Słowa. Dziękuję!


Powieść można kupić m.in. w księgarni Lideria – 31,12 zł, dadada – 27,34 zł, Tania Książka – 28,33 zł, a e-booka w księgarni Lideria – 26,91 zł, czy w ebookpointNexto, Virtualo – 29,99 zł.

Komentarze (11)

 1. Dobra recenzja, lubie ksiazki pisane wlasnie na temat i konkretnie :D

 2. Jak tylko będę miała okazję na pewno przeczytam :)

 3. Mnie już okładka podoba także chętnie bym poczytała ;]

 4. Lubię powieści trzymające w napięciu. Dzięki za recenzję, poszukam tej książki!

 5. Hanna Pietrzak-Trzcińska 24 lipca 2017 w 12:13

  Zdecydowanie mnie zachęciłaś, dobra, treściwa recenzja :)

 6. Okładka tej książki jest przepiękna, a treść wydaje się naprawdę interesująca – dziękuję za recenzję! :)

 7. Już sama okładka mnie zaintrygowała, później było już tylko lepiej! Rozejrzę się za tą książką :-)

 8. A ja mam tę książkę już na półce od dłuższego czasu, muszę w końcu znaleźć na nią czas, bo widzę, że warto.
  Pozdrawiam.

 9. Już prawie mnie zachęciłaś, ale pojawiła się informacja, że książka jest pisana z użyciem perspektyw różnych bohaterów. Nie lubię tego. ;)

 10. Czytałam i mam podobne wrażenia:) b. Dobrze sie czyta i oddaje realizm.i warunki Norwegii której nie znamy

 11. Książka bardzo mi spodobała, niesamowicie wciągnęła, dostarczyła intensywnych emocji w głęboki, wnikliwy i długo wybrzmiewający sposób. :)
  Bookendorfina

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.