Zamień chemię na jedzenie

bator_jedzenieCzy wiesz, co jest w ketchupie, jogurcie, batoniku, które kupujesz bez zastanowienia? To pytanie „atakuje” nas już na okładce książki Zamień chemię na jedzenie Julity Bator. No i przykro mówić, ale zazwyczaj po prostu się nie zna, albo – co gorsze – nie chce się znać odpowiedzi na to pytanie.

Julita Bator postanowiła się dowiedzieć. A potem podzielić swoją wiedzą z innymi. Jak zaznacza we wstępie swojej pracy: „Książka ta nie jest pracą naukową, nie jest też pozycją z dziedziny dietetyki sensu stricto. Jest natomiast owocem moich poszukiwań zdrowej żywności i wynikiem praktycznego stosowania (z powodzeniem od ponad czterech lat) zasad zdrowego odżywiania. (…) Główny akcent kładę zatem na niechcianą obecność szkodliwych dodatków w produktach spożywczych i pokazuję, jak je omijać.”

W dwudziestu rozdziałach Bator rozprawia się z mitami dotyczącymi najczęściej kupowanej żywności. Wskazuje jakie substancje są niebezpieczne czy niewskazane, radzi czym zastępować niezdrowe składniki czy dania. Poza tym proponuje 83 przepisy na zdrowe i tanie dania, które są proste w przygotowaniu. Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem, w którym, w punktach, ujęto najważniejsze wskazówki. Dodatkowo na końcu książki mamy tabelę szkodliwych i potencjalnie szkodliwych dodatków do żywności.

To, co mnie ujęło podczas lektury, to fakt, że autorka nie jest jakimś freakiem, który zwariował na punkcie zdrowia :) Jej podejście jest proste – wybierać jak najzdrowsze produkty wśród tych jakie można dostać na rynku. Oczywiście wymaga to nakładu pracy związanego z poszukiwaniem, przeglądaniem etykiet, porównywaniem ofert, ale – zdrowie przecież jest najważniejsze. Poradnik będzie też przydatny dla rodziców – można znaleźć w książce wiele sposobów jak namówić czy oszukać dzieci do zjedzenia zdrowych, a nie lubianych przez nich potraw.

Książkę posiadam w wersji papierowej – jest bardzo ładnie, estetycznie wydana. Posiada zaokrąglone rogi ;) Na stronie wydawnictwa Znak książka jest do kupienia za 26,30 zł – lub w promocji za 1 grosz! (przy zamówieniu powyżej 99 zł). Ebook w promocyjnej cenie 9,90 zł znajdziecie w Woblinku.

 

Julita Bator, Zamień chemię na jedzenie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013.

1 Trackbacki i Pingbacki

  1. Wiosno trwaj! | zaginam rogi

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.