Wakacyjne zakupy

Ostatnio testuję różne księgarnie internetowe. Oczywiście kupuję tam, gdzie interesujące mnie tytuły są najtańsze. Tym razem trafiło na księgarnię madbooks. Mają naprawdę niezłe ceny.

Kupiłam trzy książki:

chelmnoPatrick Montague, Chełmno. Pierwszy nazistowski obóz zagłady, Wydawnictwo Czarne – 29,75 zł (cena wydawcy: 44,90 zł). Książka ta jest pierwszym obszernym opracowaniem dotyczącym obozu śmierci w Chełmnie (Kulmhof), opartym na szczegółowych badaniach archiwalnych i przedstawiającym dzieje miejsca, które stało się modelem dla Auschwitz, Treblinki i innych machin zagłady. Miałam okazję niedawno odwiedzić to miejsce. W obozie Kulmhof zginęli Żydzi z Kutna. Zostawiam sobie tę lekturę na jesień.

jak-czytac-literatureTerry Eagleton, Jak czytać literaturę, Aletheia – 39,25 zł (cena wydawcy – 52 zł). Przekonał mnie opis z okładki, że jest to przenikliwy esej o podstawowych kwestiach dotyczących naszego obcowania z literaturą. Nie tylko „zwykły”, lecz także „zaawansowany” czytelnik dowie się wiele z kompetentnego źródła, jakim przesądom i uprzedzeniom ulega podczas lektury, a także czym cechują się podstawowe formacje literackie, takie jak powieść realistyczna, modernistyczna czy postmodernistyczna. Jeśli nawet nie otrzymamy algorytmu oceny, co jest dobrą literaturą, a co nią nie jest, to w każdym razie otwierają się nam – dobrze pouczonym przez tę lekturę – szerzej oczy na niuanse literackiej treści i formy. Kusi mnie, by jak najszybciej zabrać się do lektury – ale najpierw obowiązki!

o-tolerancjiMichael Walzer, O tolerancji, Aletheia – 27,25 zł (cena wydawcy: 35,90 zł). Tolerancja ? pokojowe współistnienie różnic ? ma swoją frapującą dynamikę. Nie ma różnicy bez tożsamości. Współczesne społeczeństwo żyje w napięciu między dążeniem jednostek do integracji grupowej a egzekwowaniem własnych indywidualnych praw. Gdy grupy rozmywają się, tolerancja przestaje być potrzebna. Czy czeka nas taki ponowoczesny ?koniec tolerancji?? – tak zachęca wydawca. Do tej książki zajrzę jako pierwszej – piszę bowiem pracę zaliczeniową na studia z etyki. Terminy gonią…

Za wszystkie trzy tytuły zapłaciłam 96,25 zł. Zaoszczędziłam – w stosunku do cen wydawcy – 36,55 zł.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.