Wakacyjna lista czytelnicza cz. 2, czyli co czytać na urlopie
Kolejny tydzień i znowu pakiet promocji – zwłaszcza na e-booki (które łatwiej zabrać ze sobą na wakacyjne wojaże niż stos papierowych książek).
Woblink proponuje dwie książki za dychę. Jedną z nich jest Człowiek – instrukcja obsługi. Przewodnik po zachowaniach społecznych Hanny Brycz (kosztuje równe 10 zł). Ten przewodnik o psychologii zapowiada się ciekawie. Prof. Teresa Słaby zrecenzowała tę książkę następująco: „Recenzowana książka wpisuje się w nurt poszukiwań sposobów pomocy ludziom w odnajdowaniu w sobie dróg autoterapii. Każdy chciałby poprawić sobie życie, umieć zaradzić złym emocjom, posiadać dar wykorzystania własnych myśli i swojego JA dla pozbycia się złych emocji. Aby tak mogło się stać niekoniecznie trzeba udać się do psychoterapeuty. Można pójść drogą poznania doświadczeń psychologów, którzy w wielu przeprowadzonych badaniach odkrywają zbiór uniwersalnych prawd (prawidłowości), którym ludzie ulegają.”
Druga książka (za 9,99 zł) to kryminał Marka Krajewskiego W otchłani mroku. Komisarz Popielski znowu w akcji. Cóż, na swoim koncie mam kilka przeczytanych książek Krajewskiego (zarówno z serii z Wrocławiem w tle, jak i ze Lwowem), byłam także na spotkaniu autorskim (zdobyczą jest autograf, który bardziej przypomina rozpisywanie długopisu na kartce papieru, niż złożony podpis) i cóż – proza Krajewskiego do mnie zbytnio nie przemawia. Rozumiem jednak, że fani kryminałów mogą się zachwycać jego książkami. Z pewnością lektura jest lekka i w sam raz na urlop, kiedy nie chcemy się zbytnio przemęczać :)
W Publio dziś książki poleca pisarz Rafał Kosik. Poniedziałkowym wyborem (za 9,90 zł) jest powieść fantasy Roberta M. Wegnera Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Czytelników lubujących się we wszelkich rankingach i konkursach ucieszy wiadomość, że ?Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ?Południe? zajęły pierwsze miejsce w kategorii najlepsza książka polska w plebiscycie ?Fantastyka 2009? ogłoszonym na portalu Katedra, a opowiadanie pochodzące z tego zbioru ?Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami? otrzymało nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2009 roku.
Mnie natomiast kusi nowość Timura Vermesa On wrócił. W Virtualo ta książka kosztuje 19,90 zł. W Niemczech książka sprzedała się w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy – nic dziwnego skoro to historia o tym jak w 2011 roku w Berlinie niespodziewanie pojawia się Adolf Hitler, który w tajemniczych okolicznościach budzi się na jednej z miejskich ławek wśród całkiem obcej dla siebie rzeczywistości zjednoczonych Niemiec rządzonych przez Angelę Merkel. Brzmi interesująco i zabawnie – aż korci by samemu to sprawdzić :)
„On wrócił” niestety jest chyba bardziej sukcesem marketingowców. Właśnie jestem w trakcie, skorzystałem z promocji na audiobooka i w zasadzie słucham go już wyłącznie ze względu na wykonanie (Jarosław Boberek – chyba nie trzeba reklamować ;)). Zaś jeśli już próbować samej książki, to polecam czekać na większe przeceny, bo za 20 zł jest mnóstwo lepszych wyborów ;)
O, to mnie odwiodłeś od zakupu. W takim razie czekam aż książka trafi do mojej biblioteki.
Czytałeś – tak mi się skojarzyło – powieść Edgara Hilsenratha „Nazista i fryzjer”? Zdecydowanie polecam, przewrotna, dowcipna, taka trochę na krawędzi.
Spojrzałem na opis tej książki i wygląda trochę jak coś odwrotnego niż „Matka noc” – zapamiętam.
Vonnegut i „Matka noc” trafiają na listę-do-przeczytania. Dzięki!