Praktyczny poradnik networkingu

okładka książki "Praktyczny poradnik networkingu"Kolekcja moich książek na czytniku dotyczących biznesu jest całkiem spora. Nadrabiam zaległości i kolejno skreślam te pozycje z listy-do-przeczytania. Ostatnio sięgnęłam po Praktyczny poradnik networkingu Grzegorza Turniaka i Witolda Antosiewicza.

Networking to proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia, który jest możliwy dzięki sieci wzajemnych kontaktów. To dość ogólna definicja. Autorzy zachęcają do myślenia o networkingu jak o sposobie poznawania ciekawych osób, budowania relacji i pielęgnowania ich przez długie lata.

W networkingu wykorzystywana jest reguła wzajemności. I kolejny cytat: (…) nastaw się na pomaganie, a osiągniesz swoje cele. Pomóż ludziom rozwiązać ich problemy, a będziesz mieć rozwiązane własne. Pomóż innym osiągać małe sukcesy, a oni ci się zrewanżują.

W dużym skrócie – pomaganie innym, dzielenie się swoją wiedzą, rekomendacja  dają możliwość pogłębienia relacji, tworzenia zobowiązań, wzbogacenia się (finansowego). O samych sposobach nawiązywania nowych kontaktów przeczytacie w książce.

Z mojej perspektywy (osoby, która od niedawna prowadzi własną firmę) Praktyczny poradnik networkingu jest książką przydatną, napisaną przez praktyków, którzy dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Biznes, niezależnie jakiego rodzaju, opiera się o umiejętność nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Kto zrozumie tę podstawową zasadę – wygrywa: w networkingu twoim celem nie jest jednostkowa sprzedaż, ale uruchomienie łańcucha kolejnych transakcji przez referencje.

Książka Turniaka i Antosiewicza jest napisana prostym językiem, systematyzuje znane zasady (np. nie można być nachalnym dla klienta, który trafił do nas z polecenia), ale zwraca także uwagę na mniej oczywiste sprawy. Jest konkretna, autorzy nie obiecują złotych gór – nic nie stanie się z dnia na dzień, zadowalające efekty networkingu pojawiają się po roku/dwóch pracy. Do książki z pewnością będę wracać i szczerze polecam. Sama zamierzam sięgnąć po inne książki dotyczące tej tematyki (na końcu poradnika jest bogata bibliografia dotycząca networkingu – jest z czego wybierać!).

E-booka można kupić w księgarni Ebookpoint.

Grzegorz Turniak, Witold Antosiewicz, Praktyczny poradnik networkingu. Zbuduj sieć trwałych kontaktów biznesowych, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012.

Komentarze (2)

  1. Czy współpracujesz z jakimś biznesem opartym o networking?

    • Z networkingiem dopiero zaczynam. Jak podają autorzy – najwięcej korzyści osiąga się po roku czy dwóch. Ale widzę że to się sprawdza – sama polecam inne osoby i też jestem polecana.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.