Olive Kitteridge

Olive KitteridgeNajpierw usłyszałam o serialu – że świetny, mocny, że trzeba obejrzeć. Potem sięgnęłam po książkę. I zachwyciłam się.

Tym, co najbardziej urzeka i pociąga w Olive Kitteridge (pierwsze polskie wydanie tej powieści ukazało się w 2010 roku pod tytułem Okruchy codzienności), są wyraziste, z krwi i kości postaci. Mają swoje problemy, uczucia, dylematy. Nie są jednowymiarowe. Główna bohaterka, na pozór oschła i oziębła, ma w sobie ogromne pokłady uczuć, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić, a tym bardziej je wyrazić. Tak jak jest to w przypadku jej i jej syna.

Samą Olive poznajemy w różnych okolicznościach, na przestrzeni wielu lat. Strout przedstawia nam ją jako nauczycielkę matematyki, troskliwą żonę, despotyczną matkę, niezbyt przyjemną sąsiadkę. Obserwowałam tę postać z zaciekawieniem, od pierwszych stron książki. Olive Kitteridge nie wzbudza bowiem sympatii czytelnika, wręcz przeciwnie – drażni i irytuje. A jednocześnie jest w jakiś sposób pociągająca – naprawdę byłam ciekawa jak zachowa się w różnych sytuacjach, co powie i co zrobi.

Dzieje się tak chyba dlatego, że Olive Kitteridge jest nieprzywidywalna – jak prawdziwy człowiek. Czasami nas denerwuje, czasami wzrusza, czy wzbudza litość (tego ostatniego z pewnością by sobie nie życzyła!). Jednocześnie powieść Strout to nie tylko historia kobiety, ale jednocześnie portret niewielkiego miasteczka na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Miasteczka, w którym wszyscy się znają, żyją obok siebie, w przyjaźni, miłości, niezgodzie. Podczas lektury miałam skojarzenia z powieścią innej amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin Morski trakt, w której osią wszystkich wydarzeń jest niewielkie miasteczko, w którym splatają się losy różnych bohaterów.

Sama Strout tak mówi o swojej bohaterce:

W Olive jest i okrucieństwo, i przyzwoitość. Wszystko w jednym bardzo dużym opakowaniu (śmiech). To skomplikowany charakter. Jak my wszyscy.

Za Olive Kitteridge Elizabeth Strouth otrzymała w 2009 roku Nagrodę Pulitzera. Na podstawie powieści w 2014 roku nakręcono miniserial Olive Kitteridge wyprodukowany przez HBO z Frances McDormand i Richardem Jenkinsem w rolach głównych. Teraz zabieram się do oglądania!

Elizabeth Strout, Olive Kitteridge, tłum. Ewa Horodyska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014.


Dziś, 19 lipca, e-booka można kupić w Publio z 50% zniżką, czyli za 15,94 zł, w ramach Wakacyjnej Listy Osobistej (edycji pisarzy) – powieść poleca Dionisios Sturis.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.