Nieszczelna sieć

Nieszczelna sieć Hakan NesserWyobraź sobie, że budzisz się w ciemnym pokoju, przez okna wpada stłumione zasłonami światło. Wszystkie przedmioty skrywa mrok. Do cholery, gdzie jesteś? Powoli rozpoznajesz otaczające Cię kształty, tak, to chyba twoje mieszkanie. Głowa pęka ci z bólu, nie wiesz nawet jak się nazywasz… Naprawdę nie wiesz jak się nazywasz! Próbujesz dostać się do łazienki – jest zamknięta. Gdy otwierasz drzwi, w wannie znajdujesz zwłoki kobiety. Cholera. Teraz wymiotujesz, a po chwili dzwonisz na policję.

Tak zaczyna się pierwsza powieść z serii o komisarzu Van Veeterenie – Nieszczelna sieć. Bohaterem, który znajduje 5 października ciało swojej żony jest Janek Mattias Mitter, lat 46, nauczyciel historii i filozofii. Żona – Eva Maria Ringmar, lat 38, uczyła w gimnazjum języka angielskiego i francuskiego. Małżeństwo miało krótki, bo kilkumiesięczny, staż. Para nie znała się wyjątkowo dobrze, jak się okazuje – Eva skrywała mroczny sekret.

Śledztwo prowadzi Van Veeteren – wyczekujący swojej emerytury komisarz policji. Odrobinę cyniczny, z ogromną intuicją, która pomaga mu rozwiązywać zagadki. Dość sympatyczna postać ze specyficznym podejściem do życia – „Po co być zdołowanym ogrodnikiem albo kierowcą autobusu, jeśli można być zdołowanym inspektorem policji?”. W każdym razie komisarz nie wierzy w winę Janka (który zostaje skazany przez sąd za morderstwo swojej żony). Dopiero gdy Mitter zostaje zamordowany, poszukiwania zbrodniarza nabierają kolorów. Okazuje się, że przeszłość Evy skrywa tragiczną tajemnicę, która była przyczyną tragedii. Nie będę odbierać Wam przyjemności lektury kryminału i namierzenia samemu złoczyńcy. Mnie się udało – tak gdzieś w 3/4 powieści :)

Nesser pisze sprawnie, kreśli intrygującą fabułę, poboczne wątki szkicując z grubsza i nie zawracając sobie zbytnio nimi głowy. Kryminał czyta się dobrze i szybko. Akcja wciąga, choć toczy się dość leniwie – nie każdemu to przypadnie do gustu. W każdym razie to rozrywka na przyzwoitym poziomie (moja ocena na lubimyczytać to 6/10 gwiazdek).

H?kan Nesser, Nieszczelna sieć, tłum. Wojciech Łygacz, Czarna Owca, Warszawa 2012.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.