Miej oko na gender

Miej oko na gender - "Gender w weekend"Gender święci triumfy w Polsce. W ubiegłym roku słowo „gender” zostało wybrane przez naukowców z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundację Języka Polskiego słowem roku, pokonując takich kandydatów jak „Euromajdan”, „Franciszek”, czy „tęcza”.

Całe zamieszanie związane z nagonką na gender (tak, chodzi o ideologię gender, genderyzm i genderystów)  świetnie skomentowała filozofka Agata Bielik-Robson w swoim tekście Historie oka. Polecam przeczytać!

Legimi przygotowało całkiem sympatyczną promocję. A mianowicie przy zakupie ebooków za 60 zł (jakichkolwiek i ilekolwiek), dostajemy zniżkę 20 zł. Czyli za nasze zakupy płacimy 40 zł! Promocja jest ważna do 30 stycznia. Po złożeniu zamówienia należy użyć kodu rabatowego Legimi20styczen. I już!

Przygotowałam genderowy zestaw (przypuszczam, że niektórzy na widok tego wpisu rwą sobie włosy z głowy):

Agata Zawiszewska Gender w weekend – 9,90 zł. Magdalena Środa tak opisała tę książkę: „To małe kompendium wiedzy na temat kobiet: ich sytuacji w przestrzeni publicznej, stereotypów, historii. Mamy tu kilka esejów rzucających światło na kobiety w różnych rolach i miejscach. Są to eseje pełne treści, lekkie a jednocześnie ważne zarówno z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia.”

Inga Iwasiów Gender dla średnio zaawansowanych 39,90 zł. Jest to zbiór wykładów na temat kulturowych, obyczajowych i praktycznych konsekwencji płci. Autorka analizuje teksty literackie, praktyki interpretacyjne, retorykę życia codziennego i nasze obyczaje w kontekście teorii feministycznych. U mnie stoi w papierze na półce (albo u Ewy, bo chyba jej pożyczałam).

Sławomira Walczewska Damy, rycerze i feministki 14,90 zł (uwaga, tylko EPUB). Książka jest diagnozą współczesnej kultury polskiej, która zdaniem autorki przeżywa moment porzucenia „kostiumów teatralnych” ról płciowych. Autorka była nominowana do Paszportu „Polityki”, a książka do Nagrody Literackiej NIKE w 2000 roku.

Zestaw ten kosztuje 64,70 zł, ale zapłacimy za niego 44,70 zł. Całkiem sensowna suma.

Możecie którąś z tych książek wymienić na Judith Butler Uwikłani w płeć za 25,01 zł. Maria Janion skomentowała „Nie sposób uprawiać dziś refleksji nad płcią w kulturze bez znajomości tej przełomowej pracy.” (u mnie też stoi na półce, papierowa, pokreślona niebieską kredką wersja).

Ja kupiłam zaś Szczeliny istnienia Jolanty Brach-Czainy za 14,90 zł. I przebolałam nawet fakt, że to tylko EPUB :)

Książki prof. Agaty Bielik-Robson są także dostępne w Legimi:

Bielik-Robson. Żyj i pozwól żyć dostaniemy za 25,01 zł. Są to rozmowy jakie z filozofką przeprowadził Michał Sutowski. Kolejną pozycją jest książka profesor Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje za 13,70 zł (uwaga, tylko PDF!)

O Legimi i abonamentowej usłudze pozwalającej czytać ebooki już kiedyś pisałam. Dodam, że od jakiegoś czasu formuła oferty się nieco zmieniła. Jeśli posiadacie czytnik (działa tylko w przypadku Onyx Boox C65 HD lub Onyx Boox C65 HD Storia) albo nie przeszkadza Wam czytanie na tablecie/smartfonie to można tę ofertę wypróbować już od 6,99 zł/miesiąc.

Komentarze (1)

  1. Tylko epub: prawdopodobnie da się przekonwertować na mobi za pomocą Calibre albo przez wysłanie mailem na konto kindle :)

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.