Literacka Nagroda Nobla 2014

Już jutro, w czwartek 9 października o godz. 13:00, poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Bukmacherzy obstawiają różne nazwiska, ostatnio coraz częściej wśród nich pojawia się Haruki Murakami. Chciałabym Was zaprosić do zabawy – kto jest Waszym faworytem? Za kogo trzymacie kciuki?

Svetlana Alexievich, a Belarusian investigative journalist and prose writer

Svetlana Alexievich, a Belarusian investigative journalist and prose writer by Elke Wetzig (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Ja obstawiam, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzyma Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka. Autorka reportaży (podaję tylko książki przetłumaczone na język polski) Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy oraz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka. Ostatni tytuł to nowość, która ma dziś premierę!

Co mogłoby się znaleźć w uzasadnieniu, gdyby to właśnie do Aleksijewicz miał trafić Nobel? Za co Aleksijewicz mogłaby dostać tę najbardziej prestiżową na świecie literacką nagrodę? Z pewnością za bezkompromisowe spojrzenie i walkę o pamięć tych, którzy zazwyczaj są zapominani i spychani na margines. Za empatię i wyczucie, z jakim porusza się wśród tematów, których nikt inny podjąć nie chciał. W końcu za umiejętne pokazanie na przykładzie losów jednostek zawirowań Historii.

Jeśli Nobel otrzyma Swietłana Aleksijewicz będzie to pierwszy raz, gdy nagroda trafi drugi raz z rzędu w ręce kobiety. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie!

A kto należy do Waszych faworytów? Komu życzycie szczęścia? Podzielcie się swoimi typami w komentarzach.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.