Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić?O książce Gary’ego Taubesa Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić? usłyszałam po raz pierwszy od swojego znajomego (który ją przeczytał i wiele zasugerowanych rozwiązań wcielił w życie) – dzięki Arturze! ;)

Taubes, powołując się na wiele przeprowadzonych badań, rozprawia się z mnóstwem mitów i przekonań związanych ze zdrowym odżywianiem. Pierwszy z brzegu przykład, żeby nie być gołosłowną: Jak się okazuje, istnieje bardzo niewiele dowodów na poparcie poglądu, że liczba spalanych kalorii ma jakikolwiek wpływ na naszą sylwetkęCo oczywiście nie oznacza, że wszelkie ćwiczenia, uprawianie sportu czy ruch są niezdrowe, ale to tak na marginesie.

Taubes zebrał w swojej książce różne badania, które nie cieszyły się zainteresowaniem specjalistów i lekarzy. Podważają one na przykład hipotezę dotyczącą bilansu kalorycznego, czy też kwestionują założenia popularnych diet. Zresztą przedstawione przez Taubesa tezy na pierwszy rzut oka brzmią niedorzecznie (kłócą się z tym, co do tej pory słyszeliśmy w kontekście żywienia czy odchudzania). Bo czy nie brzmi tak stwierdzenie, że dieta nie polega na ograniczaniu kalorii? Albo inne – w którym autor wysuwa tezę, że ruch i ćwiczenia nie przyczyniają się do utraty wagi?

Jeśli ktoś szuka książki z konkretną dietą to się rozczaruje. Ale jeżeli chce się dowiedzieć dlaczego tyjemy, skąd wzięła się współczesna fala otyłości, co konkretnie odpowiada za nasze tycie i jak spożywanie poszczególnych składników wpływa na nasz organizm – to książka Taubesa jest zdecydowanie lekturą dla takiej osoby. Tylko kilka ostatnich stron książki zostało poświęconych przykładowej diecie, o której autor pisze, że chodzi w niej o dostarczenie organizmowi niezbędnego pożywienia przy jednoczesnej eliminacji produktów, których nie potrzebuje, mianowicie pustych pod względem odżywczym węglowodanów.

Cóż, czas rozstać się z ciasteczkami i czekoladą :)

Książka Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić? była pierwszym ebookiem jaki przeczytałam na moim nowym czytniku Onyx Storia C65 (niebawem parę uwag dotyczących tego czytnika). Ebooka kupiłam w Woblinku w ramach akcji Bumerang (czyli zapłaciłam mniej o 10 zł).

Gary Taubes, Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić?, przeł. Agnieszka Andrzejewska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Komentarze (2)

  1. Najważniejsze żeby jeść 4-6 posiłków w równych odstępach czasu o jednakowych porach – np. 8, 11, 14, 17, 20. Wtedy przyzwyczajamy organizm że co 3 godziny dostaje jedzenie i nie odkłada on tłuszczu. Oczywiście warto odstawić słodkości, i wprowadzić troszkę ruchu.

  2. Niegodziwe nie można kupić tej książki :(

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.