Archiwum Emigracji 2012 z. 1-2 (16-17)
Jakiś czas temu ukazał się długo oczekiwany numer „Archiwum Emigracji”. Artykuły w nim się znajdujące czytałam już dawno temu, bo… robiłam ich korektę :) Pismo wydawane jest przez Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (czyli tam gdzie pracuję), więc z tym większą przyjemnością Wam o nim opowiem.
Może na początek parę słów o samym piśmie. Jest to jedyne w Polsce czasopismo historyczno-humanistyczne w całości poświęcone studiom nad dziejami i kulturą emigracji polskiej XX wieku oraz wzajemnym relacjom między wychodźstwem polskim a politycznymi emigracjami z innych państw Europy Środkowowschodniej. W piśmie znajdziecie teksty naukowe, źródła, recenzje, a także szkice wspomnieniowe czy biograficzne.
Dużą część obecnego numeru poświęcono polskim artystkom tworzącym w środowisku paryskim czy z nim związanym. Tematowi temu – Artystki polskie w środowisku paryskim. Wokół Alicji Halickiej – poświęcono piętnaście artykułów. Autorzy piszą o mniej lub bardziej znanych Polkach, odnoszących artystyczne sukcesy we Francji. Teksty dotyczą artystek zarówno XIX-wiecznych, jak i XX-wiecznych. Ze znanych postaci odnajdziecie Tamarę Łempicką, Melę Muter czy Alicję Halicką. Z tych mniej znanych – warto przeczytać tekst Joanny Krasnodębskiej o Halinie Korn – interesującej, niebanalnej artystce. W tym numerze czasopisma znajduje się wybór jej listów z 1950 roku do męża, malarza Marka Żuławskiego. Archiwa obojga artystów znajdują się w Toruniu, w… Archiwum Emigracji.
Ciekawy jest także tekst o recepcji powieści w odcinkach na łamach jednego z najpopularniejszych polskich dzienników w Wielkiej Brytanii (wyjaśniam, że chodzi o „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”). Autorem tekstu jest Artur Jabłoński, którego znacie pewnie z jego bloga. Tym razem możecie zobaczyć go w zdecydowanie naukowej odsłonie. Choć niepozbawionej humorystycznych akcentów – ze względu na temat jaki porusza w swoim artykule. Ale odsyłam Was do jego tekstu.
Czytania jest naprawdę sporo, cały numer liczy prawie 400 stron. Myślę że najbardziej usatysfakcjonowani jednak będą wielbiciele polskiej sztuki :)
Pismo można kupić w księgarni Kopernikańskiej. Czasopismo jest też dostępne on-line na Platformie Czasopism Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod adresem: Archiwum Emigracji. Studia-Szkice-Dokumenty 2012 z. 1-2 (16-17). Możecie pobrać PDF-y interesujących Was artykułów.
i XXI wiecznych:)