8 książek, które musisz przeczytać – poleca Tomasz Aleksandrowicz

Tomasz AleksandrowiczW trzeciej odsłonie Śniadań Mistrzów książki poleca dr hab. Tomasz R. Aleksandrowicz, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Były Dziekan Wydziału Administracji Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie, stały współpracownik Instytutu Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Członek Rady Programowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas, Członek Rady Naukowo-Eksperckiej Instytutu Studiów nad Terroryzmem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Członek Rady Programowej miesięcznika ?Ekspert Ochrony Informacji?. W latach 2010-2012 zastępca Przewodniczącego Zespołu Koncepcji Działania Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Swoje artykuły publikuje m.in. w czasopiśmie ?Nowe Media? i na portalu Wszystko Co Najważniejsze, pisze także na Twitterze.

Karkołomne zadanie. Jak zmieścić swój osobisty kanon lektur, ograniczając się do 8 pozycji? Od razu wiadomo, że będzie niepełny. Spróbujmy jednak?

  • Henry Kissinger Dyplomacja. Najlepsza chyba historia stosunków międzynarodowych, która w znakomity sposób pokazuje drogę, jaką przeszliśmy w ciągu setek lat i dlaczego znaleźliśmy się w miejscu, w którym jesteśmy. Daje to zresztą asumpt do uznania za słuszną gorzkiego stwierdzenia Profesora Janusza Tazbira, który mawiał, iż zaiste historia magistra vitae est, jednak wykłada w dziwacznej szkole, w której stoi kolejka do katedry, a ławki uczniowskie świecą pustkami.
  • Castells - Społeczeństwo sieciSpołeczeństwo sieci Manuela Castellsa. Najlepsza chyba książka o współczesnym świecie, jednoznacznie nakazująca rozstanie się z hierarchią i wskazująca jak naprawdę działają sieci społeczne. Dzięki niej wiele zjawisk i procesów, które nas zaskakują, staną się jasne i zrozumiałe.
  • Linked Alberta-László Barabási. Genialny matematyk, który potrafi o skomplikowanych kwestiach teorii sieci pisać w sposób zrozumiały dla humanisty, a wyrafinowane potomstwo teorii grafów to nie jest prosta sprawa! Linked dowodzi, że można być równocześnie matematykiem i znakomicie orientować się w naukach społecznych; Barabási daleko wychodzi poza ograniczenia technologiczne jednoznacznie wskazując, że internet to tylko narzędzie, a sieć społeczna to coś znacznie więcej?.
  • W służbie kłamstwa. Wojna szpiegów Anthony Cave Browna. To świetny opis walki informacyjnej, choć tego pojęcia Autor nie używa. To tak naprawdę historia II wojny światowej widziana oczami wywiadu ofensywnego, który nie tylko zdobywa informacje o przeciwniku, ale przede wszystkim wprowadza go w błąd, skłaniając do korzystnych dla siebie zachowań.
  • Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980-1981 Douglasa J. MacEachina. Były dyrektor CIA do spraw analitycznych, w opisywanych latach szef polish desk, na emeryturze otrzymał grant badawczy i opisał z punktu widzenia analityka wywiadu to, jak Stany Zjednoczone postrzegały festiwal Solidarności. Rzecz tym bardziej fascynująca, że Autor mógł już pisać o materiałach dostarczanych CIA przez Ryszarda Kuklińskiego.
  • Q-Taniec-smierciQ. Taniec śmierci Luthera Blisseta. Autora próżno szukać – to pseudonim, za którym ukrywa się czwórka włoskich pisarzy. Czas wojen religijnych w Niemczech, czas Lutra, Kalwina, Fuggera? Genesis: tak kształtowała się współczesna Europa. Echa tamtych wydarzeń, idei, fascynacji i złudzeń tkwią w nas do dziś.
  • Dżuma Alberta Camus. Jakże tą perłę opisać? Chyba tylko cytując słowa doktora Rieux: ?bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie zanika, może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w meblach i bieliźnie (?) czeka cierpliwie w pokojach, piwnicach, kufrach, chustkach i papierach (?) i nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście?. To przesłanie, o którym musimy pamiętać.
  • fiasko_lemFiasko Stanisława Lema. Chyba jego najważniejsza książka, w której skupiają się pytania i odpowiedzi na pytania widoczne w całej twórczości Autora. Kom jest i jaki jest człowiek? Czy istnieją w kosmosie niezmienniki kulturowe istot żywych? Czy kontakt jest możliwy. Za jaką cenę? Lem zawsze wybiegał myślą dziesiątki, o ile nie setki lat w przyszłość. Technologiczne gadżety to tylko otoczka umożliwiająca zadawanie pytań o istotę życia i istotę człowieczeństwa.

Komentarze (1)

  1. świetne propozycje ;) niektóre z nich wrzucam na swoją listę. dzięki!

1 Trackbacki i Pingbacki

  1. 8 książek, które trzeba przeczytać - poleca Łukasz Rogowski - Zaginam Rogi

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.