7 książek, które musisz przeczytać – poleca Łukasz Turski

7 książek, które musisz przeczytać - poleca Łukasz TurskiŁukasz A. Turski – profesor Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej, popularyzator nauki i publicysta – publikował w takich czasopismach jak ?Znak?, ?Tygodnik Powszechny?, ?Wprost?, ?Odra?, ?Forum Akademickie? i ?Rzeczpospolita? na tematy dotyczące m.in. nauki, zmian klimatu i energii jądrowej. Jeden z pomysłodawców budowy Centrum Naukowego Kopernik, objął funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji. W 2000 roku otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.

 

Książki stanowią podstawę zapisu informacji tworzącej naszą cywilizację. Na przestrzeni dziejów zmieniały swoja formę i dziś, w epoce rewolucji technologicznej zapisu i przekazu informacji, przenoszą się do świata wirtualnego. Papierowa książka pozostanie przepięknym obiektem kolekcjonerskim, ale większość książek będziemy czytać na kolejnych pojawiających się, wraz z rozwojem techniki, urządzeniach – pochodnych dzisiejszych czytników. Ja już niemal nie kupuję książek papierowych (nie mam miejsca na ich przechowywanie), co nie oznacza, że moja biblioteka nie powiększa się niemal wykładniczo. Wreszcie mam wiele klasycznych książek w oryginale i – o ile istnieje przekład – także po polsku. O korzyściach z czytania książek w wersji elektronicznej pisałem już wielokrotnie.
Krótka lista książek, które uważam za szczególnie dla mnie ważne. Kolejność jest dość przypadkowa.
  • Kubuś Puchatek A.A. Milne?a (w przekładzie Ireny Tuwim – warto przeczytać oryginał ze względu na język angielski w nim używany)
  • Trylogia oceaniczna Juliusza Verne’a: Dwadzieścia Mil Podmorskiej Żeglugi, Dzieci Kapitana Granta, Tajemnicza Wyspa.
  • Co się da Marka Twaina począwszy od Przygód Tomka Sawyera. Uwaga, koniecznie czytajcie z młodymi czytelnikami te książki (2,2), właśnie w wersji elektronicznej. To pozwala na znacznie lepsze przekazanie treści książki poprzez możliwości interaktywne czytników.
  • Księga Dżungli, Guanga Din Rudyarda Kiplinga
  • Wojna i Pokój Lwa Tołstoja (można połączyć z oglądaniem filmu – jest kilka  wersji. Niestety już nie grają w teatrach – sławna inscenizacja Erwina Piscatora).
  • Czarodziejska Góra Tomasza Manna
  • Jądro Ciemności Jospeha Conrada, ale koniecznie ze współczesną książka Philippa Bloma The Vertigo Years (Zawrót Głowy) o latach 1900-1915 w Europie.
Od dawna nie czytuję (prawie) współczesnej tzw. literatury pięknej. Już nie mam czasu na marnowanie. Poza tym, wydaje mi się ona bardzo wtórna. Ot choćby jak ktoś chce czytać romanse to przecież nie ma bardziej romantycznej i przepojonej erotyzmem książki jak Anna Karenina. Ktoś kogo interesują przeżycia młodego człowieka na ?śmieciówce? może by poczytał Stendhala.

2 Trackbacki i Pingbacki

  1. 9 książek, które trzeba przeczytać - poleca Marta Pękalska - Zaginam Rogi
  2. 9 książek, które trzeba przeczytać - poleca Małgorzata Fidelis - Zaginam Rogi

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.