6 książek, które musisz przeczytać – poleca Małgorzata Kowalska
W kolejnej odsłonie Śniadań Mistrzów książki poleca Małgorzata Kowalska, absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowo-technicznej oraz filologii germańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Adiunkt w Zakładzie Informacji Naukowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień dotyczących działalności informacyjnej instytucji sektora kultury, zasobów cyfrowych oraz oddziaływania Internetu jako źródła informacji. Sekretarz Komisji Bibliografii i Bibliotekoznawstwa Toruńskiego Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz członek zwyczajny Międzynarodowego Towarzystwa Zarządzania Wiedzą ? ISKO. Od roku 2007 kierownik Podyplomowych Studiów Infobrokerstwa i Zarządzania Informacją, prowadzonych na UMK. Od 2015 r. członek Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Upowszechniania Nauki przy MNiSW. Redaktor naukowy czasopisma punktowanego przez MNiSW pt. ?Toruńskie Studia Bibliologiczne?. Tutor kursu e-learningowego LOGIN: BIBLIOTEKA oraz INFOBROKERING. Autorka ponad 70 publikacji.
Crowdsourcing. Jak angażować konsumentów w świat marek, pod red. Jana Kasprzyckiego-Rosikonia i Jacka Piątkowskiego. Książka poświęcona crowdsourcingowi ? działaniom polegającym na wykorzystywaniu potencjału intelektualnego, umiejętności i talentu szeroko pojętych społeczności internetowych. Uzmysławia czytelnikowi, że przy odrobinie wyobraźni crowdsourcing może stać się zarówno metodą pozyskiwania innowacji, modelem prowadzenia biznesu, a także spontaniczną zabawą, rozmową konsumenta z producentem, a wreszcie sposobem kreowania niebywałej ilość rozwiązań i treści. Pozycja niebanalna i ciekawa, z której emanuje bezpośredniość.
- James Surowiecki, Mądrość tłumu. Książka dla zainteresowanych mechanizmami zbiorowego podejmowania decyzji w różnych obszarach działalności ? od zarządzania finansami, przez naukę, aż po sport i kulturę popularną. Dowodzi, że niezależnie od kompetencji pojedynczych osób rezultat działań tłumu bywa wyjątkowo trafny. Doskonała lektura potwierdzająca dobrze znaną tezę Pierre?a Lévy?go: ?nikt z nas nie wie wszystkiego, każdy wie coś?. Napisana błyskotliwie i dowcipnie, a przy tym w sposób bardzo przejrzysty.
James Gleick, Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja. Książka w zasadzie niedoceniania, przedstawiająca historię przekazu informacji, od tam-tamu, poprzez telegraf wykorzystujący alfabet Morse?a, wynalazek telefonu, komunikacji za pomocą fal radiowych, aż po światłowody budujące sieć Internet i teleportację kwantową. Prowokująca liczne pytania o informację, m.in. czym ona właściwie jest, jak ją mierzyć i jak nią skutecznie zarządzać. Pewnego rodzaju instrukcja obsługi współczesności dla ?osób posługujących się różnymi kodami? ? jak powiedziałby Gleick.
- Manfred Spitzer, Cyfrowa demencja. Specyficzne spojrzenie na zagadnienie intensywnego korzystania z mediów cyfrowych i różne formy uzależnienia od nich, zwłaszcza przez dzieci i młodzież. W zamyśle autora to krytyka zdobyczy techniki i nowoczesnych mediów przeprowadzona dla dobra przyszłych pokoleń i dotykająca wielu kwestii ludzkiej egzystencji (nawiązywanie trwałych relacji, umiejętność radzenia sobie ze stresem, procesy uczenia, wrażliwość, zapobieganie agresji). Pozycja kontrowersyjna, ale warta uwagi i zajęcia własnego stanowiska wobec prezentowanych poglądów.
- Paulo Coehlo, Być jak płynąca rzeka. Zbiór krótkich tekstów, w których Coelho w charakterystyczny dla siebie sposób dzieli się własnymi doświadczeniami lub historiami zasłyszanymi w całym świecie. Klamrą spinająca wszystkich opowieści jest proste przesłanie, że choć wiele dróg życiowych bywa krętych i wyboistych, a w ciągu całego życia przychodzi nam wielokrotnie zmieniać plany, wyobrażenia i kierunek wędrówki, zawsze trzeba umieć walczyć o swoje marzenia.
- Agata Bromberek i Agata Wielgołaska Turcja. Półprzewodnik obyczajowy z serii Podróże z wyobraźni. Nietypowa opowieść o Turcji. W zasadzie zapis obserwacji tureckiej codzienności ? klimatu, kultury, obyczajów, przekonań, zachowań ? zaprezentowany w lekkim stylu i z pasją przez dwie Polki, dla których państwo to stało się na jakiś czas domem. Doskonałe źródło informacji, odprężająca lektura i poradnik, obalający wiele stereotypów.
Zostaw komentarz