10 e-booków, które polecam – promocja w Publio
Zaproszenie do akcji Bloger poleca, które otrzymałam od internetowej księgarni Publio.pl, przyjęłam z radością. To duża frajda móc wybrać 10 książek, które będzie można kupić ze sporą zniżką. Tym większa, że w Publio kupuję e-booki (czasem też e-prasę) już od czterech lat, czyli od momentu zakupu mojego pierwszego czytnika – rok 2012. Wszystkie wybrane przeze mnie książki, możecie kupić przez najbliższy tydzień z rabatem do 50%.
- Stefan Themerson Wykład profesora Mmaa
– ta książka to jedna z moich ulubionych powieści (ba! jedna z lepszych w polskiej literaturze), w której świat jest przedstawiony z termiciej perspektywy. Głównymi bohaterami są termity, a tytułowy profesor Mmaa bada obiekt ?Homo?. Duża dawka absurdu, kąśliwego poczucia humoru i groteski. W przedmowie napisanej przez filozofa Bertranda Russella możemy przeczytać: Polecam wszystkim tę książkę, bo jest zwarta, sugestywna, pełna polotu i przewrotnie zabawna. Nie mogę czytelnikowi obiecać, że cały czas będzie pękał ze śmiechu, ale przyrzekam mu złośliwą przyjemność, jaką daje przenikliwa analiza absurdu. I dalej: Książka parodiuje tak wiele różnych punktów widzenia, że czytelnik nie może się zorientować, który – jeśli w ogóle – cieszy się aprobatą autora. I może tak właśnie ma być.
Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski, Jerzy Sosnowski Wszystko zależy od przyimka. Trzech językoznawców w fascynującej, zabawnej, swobodnej rozmowie o języku polskim. To ogromna dawka wiedzy o polszczyźnie, kulturze języka i możliwościach, jakie stwarza mówienie po polsku ? wszystko podane w przystępnej, zachęcającej formie. Książka o tym, jak mówimy po polsku, i o tym, jak moglibyśmy mówić.
Joanna Bator Piaskowa Góra. Epicki rozmach i próba spojrzenia na to, kim jesteśmy. Piaskowa Góra to rodzinna saga, w której główną rolę odgrywają kobiece postacie, ukazane na tle polskiej historii. Bator pokazuje życie codzienne w PRL, obyczaje i mentalność swoich bohaterów. Powieść zachwyca językiem oraz pełnym ironii spojrzeniem na rzeczywistość. Czytałam z dużą przyjemnością!
Renata Salecl Tyrania wyboru. W dzisiejszym świecie, w którym mamy coraz więcej możliwości, podjęcie właściwej decyzji sprawia, że stajemy się coraz bardziej bezradni. Autorka w swojej książce pokazuje, jak idea wyboru zaczęła działać przeciwko nam. Presja dobrego wyboru dotyka praktycznie każdego. Z eseju Salecl można dowiedzieć się, jak do tego doszło.
Anka Grupińska 12 opowieści żydowskich. Książka Grupińskiej to opowieści Żydów żyjących w Polsce przed wojną. Udało im się przetrwać czas Zagłady i na nowo ułożyć sobie życie w nowych, powojennych warunkach. To opowieści ludzi wspominających świat, który już nie wróci. We wzruszających, często też tragicznych, historiach ten świat na nowo ożywa.
Mieczysław Grydzewski Silva rerum. Wybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, redaktora ?Skamandra? i ?Wiadomości Literackich?, z którym po prostu trzeba się zapoznać. Pełne poczucia humoru, drobiazgowej wnikliwości i erudycji oszałamiają ogromem poruszanych tematów. Grydzewski sięga do historii, sztuki, polityki i pisze o nich tak, że z przyjemnością się do jego felietonów wraca. Na uwagę zasługuje wstęp, napisany przez dr. hab. Mirosława Supruniuka (w czasach, gdy pracowałam w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, był on moim bezpośrednim przełożonym, kierownikiem Archiwum Emigracji), który w zasadzie jest jedynym tak obszernym opracowaniem o samym Grydzewskim.
Marcin Michalski, Maciej Wasielewski 81:1 Opowieści z Wysp Owczych. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam fotografie z Wysp Owczych, pomyślałam ?Muszę kiedyś odwiedzić to miejsce!?. Z wycieczką się jeszcze nie udało, za to świetnie w farerski klimat wprowadził mnie reportaż pełen anegdot i faktów. Wyspy Owcze to świetne pole do obserwacji procesów społecznych i kulturowych, co doskonale pokazują autorzy.
(red.) Marta Szarejko Odwaga jest kobietą. W dwunastu reportażach autorki przedstawiają historie odważnych kobiet. Odwaga jest kobietą ? głosi wszak tytuł. Owszem, jest. I może być różnie rozumiana. Prawie wszystkie reportaże (prócz jednego ? Moja mama igra z ogniem) to opowieści z naszego polskiego podwórka (rozumianego nie tylko geograficznie, bohaterki są Polkami); historie, które wydarzają się obok nas i których bohaterkami mogą być nasze koleżanki, sąsiadki, współpracowniczki. Siłą tych tekstów jest to, że dotykają problemów, w pobliżu których żyjemy. Ciekawe historie, świetne reporterki ? trzeba przeczytać.
-
Agnieszka Graff, Michał Sutowski Jestem stąd to opowieść o tożsamości, poszukiwaniu własnych korzeni, odkrywaniu siebie i świata dookoła. Opowieść o pojawiających się fascynacjach kolejnymi nurtami filozoficznymi, literackimi, feministycznymi. O niezgodzie na zastaną rzeczywistość i o próbach jej zmiany. Tę podróż możemy odbyć dzięki historii Agnieszki Graff. Wiktor Osiatyński podsumował Jestem stąd słowami: Z poruszającą szczerością Graff opowiada o tym, jak poznawała samą siebie, jak uczyła się nie bać oraz uwalniać własną siłę. Autorka pokazuje, jak kobiety polskie płacą cenę transformacji, i ostrzega, że zostało nam już niewiele czasu, by obronić własną podmiotowość oraz możliwość autonomicznych wyborów w najważniejszych sprawach życiowych.
Mariusz Szczygieł Zrób sobie raj. Mariusz Szczygieł jest chyba największym polskim czechofilem. I miłość do Czech zaszczepia w czytelnikach swoich reportaży, bo pisze błyskotliwie i z dużym poczuciem humoru. Czechy poznamy w tym zbiorze tekstów przez kulturę, sztukę, politykę, a zwłaszcza przez opisywanych przez Szczygła ludzi.
Zostaw komentarz