Zjadanie zwierząt
O książce Jonathana Foera Zjadanie zwierząt usłyszałam już jakiś czas temu. Przeczytałam kilka recenzji w prasie, reportaż wydawał mi się ciekawy, więc jak tylko pojawiła się promocja na ebooki Krytyki Politycznej to go kupiłam.
Pewnie większość osób widząc tytuł pomyśli, że to jakaś agitka na rzecz wegetarianizmu. No właśnie nie do końca. Fakt, autor jest wegetarianinem, ale cel jego książki jest dość jasny. Foer zaczął pracować nad swoim reportażem po urodzeniu się syna. Jak sam pisze ?Po prostu chciałem dowiedzieć się, czym naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to naprawdę ważne? Jak jedzenie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko??.
Jedzenie to nie tylko dostarczanie składników odżywczych do naszego organizmu. To także tradycja i pamięć. Jak zauważa autor ?jedzenie i opowieści są nierozłączne?. To jest także przyczyną silnego tabu nałożonego na jedzenie. Nie jemy wszystkiego co jadalne ? zależy to od kultury i religii w jakiej się wychowaliśmy, a często od regionu, w jakim się urodziliśmy. Nasze wybory związane z pożywieniem nie są uzależnione jedynie od kubków smakowych, także od gustu, indywidualnych przekonań i uwarunkowań społecznych.
W swojej książce Foer pokazuje, że hodowanie i zabijanie zwierząt w sposób przemysłowy przyczynia się do cierpień zwierząt, bezpośrednio wpływa na środowisko (?przemysł hodowlany powoduje emisję 40 procent więcej gazów cieplarnianych niż transport?), wiąże się z takimi zjawiskami na świecie jak głód czy ingerencja w bioróżnorodność.
Foer porusza wiele kwestii w swym reportażu ? pokazuje mechanizm działania przemysłu; zwraca uwagę na język, jakim opisujemy zjadanie zwierząt; pokazuje, że to co wydaje nam się naturalne ? gatunkowe rozgraniczenie człowiek-zwierzęta wcale takim nie jest (niektóre kultury nie wyróżniają kategorii zwierzęcia, nie posiadają także odpowiednika tego wyrazu); podaje konkretne fakty ? ile np. zwierząt ginie przy połowie ryb czy krewetek (np. na 1 kg. krewetek przypada 30 kg martwych zwierząt wodnych); wskazuje na fakt uprzedmiotowienia zwierząt, a to z kolei zawsze łączy się z przemocą.
Lektura tego reportażu pozostawia nas z pytaniem: na ile cierpienia możemy się godzić, uszczegóławiając – ile cierpienia zwierząt może być warta produkcja żywności? Warto się nad tym zastanowić i spróbować odpowiedzieć, bo przecież, i o tym Foer także pisze, nasze wybory jako konsumentów przekładają się na działanie przemysłu; mamy wpływ na funkcjonowanie korporacji.
Jonathan Safran Foer, Zjadanie zwierząt, przeł. Dominika Dymińska, Krytyka Polityczna, Warszawa 2013. Cena: 14,93 zł (ebook kupiony w publio.pl)
Zostaw komentarz