Wygraj książkę „Polki, które zadziwiły świat” Joanny Puchalskiej (rozstrzygnięty)
W tym tygodniu mam dla was kolejny konkurs, w którym można wygrać książkę Joanny Puchalskiej Polki, które zadziwiły świat.
Wydawca (Wydawnictwo Muza) tak zachęca do lektury:
Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. W burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę. Na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek wychowywania dzieci i zapewnienia rodzinie bytu, albo bezpośrednio towarzyszyły mężczyznom w walce, nie raz zadziwiając swoim męstwem. Wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień.
Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym piękne, utalentowane, eleganckie, dzielne patriotki. Były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość.
Spełniając swoje marzenia, zapisały jednocześnie piękne karty w historii naszego kraju.
Poznajemy trzynaście niezwykłych Polek. Wymieńmy choć kilka. Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztyn była pierwszą w Polce kobietą, która oficjalnie utrzymywała się z wykonywania zawodu lekarza, swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych, jakiś czas pracowała w paryskim laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Janina Lewandowska była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu. Została pilotem szybowcowym i samolotowym. Jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem. Maria Anto, malarka, laureatka wielu nagród i wyróżnień. W latach 70. XX wieku związana była z galerią Cortina w Mediolanie.
Zasady konkursu:
W komentarzu pod tym wpisem napiszcie jaka – według was – Polka zadziwiła świat. Nie zapomnijcie o uzasadnieniu.
Najciekawsza odpowiedź zostanie nagrodzona książką!
Na komentarze czekam do północy 10 grudnia 2016 roku.
Hm…..ta książka to coś dla mnie, zawsze ciekawiło mnie życie, kobiet, które się spełniały, żyły intensywnie, ciężko pracowały i były twórcze…….i zadziwiały świat! Myślałam chwilę nad zadaniem konkursowym i pierwsza kobieta, która mi przyszła do głowy w tamtej chwili była Teresa Rembiszewska. Wiem mogłoby się znaleźć bardzo wiele kobiet – Polek, które zadziwiły świat. Ale pani Teresa Rembiszewska pierwsza przyszła mi na myśl, więc stwierdziłam, że o niej napiszę.
Kim była Teresa Rembiszewska? Była pierwszą Polką, która samotnie przepłynęła Atlantyk, a czwartą kobietą w historii światowego żeglarstwa. Ta kobieta wystartowała w Transatlantyckich regatach Samotnych żeglarzy OSTAR w 1972 roku.
Podziwiam takie kobiety!!!!! Napiszę tu, że Rembiszewska oprócz tego, że walczyła morzem i nieprzewidywalną aurą (dla mnie to jest niewyobrażalny żywioł), to dodatkowo musiała walczyć ze złym stanem technicznym jachtu, którym płynęła. Biorąc pod uwagę, że miała poważne usterki techniczne (pęknięty maszt, zepsuta prądnica) i liczne defekty jachtu nie poddała się, wykazała się determinacją i odwagą – dotarła do wyznaczonego celu.
Swoje wspomnienia umieściła w książce „Z goryczy soli moja radość”. W owej książce napisała:
„Sądzę, że mogę nazwać się szczęśliwą, bo najważniejsze w życiu to zrealizować swoje marzenia”. Takie właśnie kobiety inspirują i dzięki nim można marzyć.
Myślę, że Teresa Rembiszewska to jedna z bardzo wielu Polek, które zadziwiły nie tylko świat, ale i nas rodaków. Magdalena
Gratulacje! Książka trafi do Ciebie :-)
Wysłałam maila z prośbą o adres.