Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początekNieczęsto mam okazję czytać książki dla dzieci, ale od czasu do czasu trafia się ku temu okazja. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać książkę Kasi Nawratek Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek.

Historia zaczyna się jak w tytule – całkiem zwyczajnie. Głównym bohaterem jest Bartek, który mieszka razem ze swoją mamą, jej partnerem Piotrem i jamnikiem Kreskiem, w bloku, w pobliżu kopalni, gdzieś na Śląsku.

Bartek  w oryginalny sposób postrzega świat dookoła siebie. W jego świecie są potwory, są wielkie nory królików pod ziemią i wszystko wygląda zupełnie inaczej niż dla dorosłych. Bartek też nie potrafi kłamać i zawsze mówi prawdę. Nic dziwnego, że co chwila wpada w jakieś tarapaty.

Tak właśnie jest, wiem to na pewno

W życiu Bartka wszystko się komplikuje, gdy pozna miejscowego włóczęgę Franciszka. W dodatku Bartek dowiaduje się od swojego taty i jego dziewczyny Anety, że będzie miał… przyrodnie rodzeństwo. Zmiany są nieodwracalne, Bartek by to z pewnością skwitował swoim powiedzonkiem: Tak właśnie jest wiem to na pewno. Nie dość że traci swój pokój na rzecz dzidziusia, który jeszcze się nie urodził, a już się rządzi, to w dodatku zostaje oskarżony o kłamstwo przez samą panią dyrektor. To są dopiero kłopoty. Jeśli chcecie wiedzieć jak się skończy ta historia, musicie sięgnąć po tę błękitną książeczkę.

Historia Bartka jest pełna uroku, a jednocześnie dziecięcych smutków i radości. Do tego napisana zgrabnym, ładnym językiem. Czytając, naprawdę miałam wrażenie, jakby sam Bartek opowiadał mi swoje przygody. Przyznam szczerze, że czekam na kolejną część. Będzie, prawda?

Pełne wdzięku ilustracje, jakie można znaleźć w książce, wykonała Ola Szmida. Przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa i ulubione książki z ilustracjami utrzymanymi w podobnej stylistyce. Koniecznie zajrzyjcie do książki Kasi Nawratek, która o poważnych tematach pisze z wyjątkową wrażliwością i poczuciem humoru.  Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek może być świetnym prezentem na Mikołajki.

Kasia Nawratek, Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek, Wydawnictwo Ezop, Warszawa 2016.

* Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości autorki i wydawnictwa Ezop. Dziękuję!


Książkę można kupić m.in. w księgarni Lideria za 19,42 zł, Bonamedia za 21,29 zł, czy Gandalf za 18,88 zł.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.