Beksińscy. Portret podwójny

"Beksińscy. Portret podwójny" okładka książkiBeksińscy. Portret podwójny to jedna z lepszych biografii, jakie miałam okazję ostatnio przeczytać.

Grzebałkowska przedstawia w swojej książce sylwetki Zdzisława Beksińskiego, malarza, grafika, artysty, oraz jego syna – Tomasza Beksińskiego, dziennikarza muzycznego, prezentera radiowego i tłumacza.

Historia zaczyna się samobójczą śmiercią Tomasza, za chwilę jednak wracamy w koleiny chronologii. Poznajemy przedwojenny Sanok, w którym urodził się Zdzisław. Poznajemy dzieciństwo, zainteresowania, trudności, zwykłe życie ojca, a potem, gdy pojawi się na świecie Tomek, także i syna. Ich historie zaczynają się w książce przeplatać, łączyć, współgrać.

Autorka pokazuje nam zwyczajnych ludzi, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, mieszkać gdzieś za rogiem, pokazuje ludzi, których znamy i których problemy nie są nam obce. Grzebałkowskiej udaje się to osiągnąć dzięki bogatemu materiałowi źródłowemu. To plus tej książki – mnóstwo materiału: autorka cytuje listy, fragmenty dzienników – papierowego i fonicznego, rozmawia z przyjaciółmi i znajomymi.

W efekcie dostajemy odbrązowione postaci obu Beksińskich, które przecież zdążyły obrosnąć legendą i kultem. Tym samym Grzebałkowska przybliża te postaci. Tu spora zasługa autorki – źródła to jedno, ale umiejętne ich dobranie, wykorzystanie z wyczuciem – drugie. Świetnie sobie z tym poradziła. Tę biografię czyta się jednym tchem, mimo że wiemy jak skończy się opisywana historia.

Ebooka kupić można tylko w Woblinku – na chwilę obecną za 15,50 zł. Jeśli chodzi o wersję papierową to wybór jest większy; z chęcią ustawiłabym tę biografię na półce (mimo e-booka w czytniku), głównie z racji naprawdę dużej ilości materiału ilustracyjnego – książka pęka w szwach od fotografii.

Bardzo liczyłam na spotkanie z autorką (odbyło się ono w toruńskim Dworze Artusa, 24 kwietnia), no ale jak to bywa – życie (a raczej w tym przypadku policja) pokrzyżowało mi plany. Następnym razem może się uda.

Magdalena Grzebałkowska, Beksińscy. Portret podwójny, Wydawnictwo Znak, Kraków 2014.

Komentarze (5)

  1. Takie biografie TYCH „zwyczajnych ludzi” są najlepsze – aż sobie chyba przeczytam – pożyczysz czytnik? ;-)

  2. @Pola: no weź, nigdy nie czytałem z Kindla ;P

  3. Z onyxa już czytałem, a Pocketbooka tam nie masz? ;P

3 Trackbacki i Pingbacki

  1. Kiedy wojna się skończyła - Zaginam Rogi
  2. 10 najlepszych książek na wakacje - Zaginam Rogi
  3. Magdalena Grzebałkowska w Kutnie - Zaginam Rogi

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.