7 książek, które trzeba przeczytać – poleca Łukasz Rogowski
Łukasz Rogowski – doktor socjologii, adiunkt w Zakładzie Badań Kultury Wizualnej i Materialnej Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się badaniami kultury wizualnej i nowych mediów, metodologią badań wizualnych, społecznymi aspektami wywierania wpływu. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla wyróżnionych rozpraw doktorskich. Publikował m.in. w ?Kulturze i Społeczeństwie?, ?Kulturze Współczesnej?, ?Przeglądzie Socjologii Jakościowej?. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, długich spacerów i yerba mate. Można go znaleźć na Twitterze.
- René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, seria Przygody Mikołajka. Opowieść o świecie widzianym oczami dziecka, kilkuletniego Mikołajka, który wraz z rodzicami i kolegami co chwilę wpada w tarapaty: w podróży wakacyjnej prowiant zawsze jest na dnie walizki, nikt nie chce słuchać jego gry na trąbce otrzymanej w prezencie od babci, a wizyta dziennikarzy radiowych w klasie Mikołajka skutkuje koniecznością zmiany ramówki programu. Książki dla dzieci a jeszcze bardziej dla dorosłych. Możliwość wspólnego pośmiania się ? choć każdy chyba z czegoś trochę innego. A do tego genialne rysunki Jean-Jacques’a Sempé.
- Umberto Eco Imię róży. Powieść semiologiczna ? jak przystało na autora, który był profesorem semiologii. Bo przecież pojawianie się w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim kolejnych zagadek i poszukiwanie ich rozwiązań to nic innego jak ?śledztwo semiologiczne?: odkrywanie znaków i znaczeń. Do tego jeden z niewielu przykładów, gdzie książkowy pierwowzór nie musi wstydzić się za swoją ekranizację.
- George R. R. Martin Pieśń lodu i ognia. Niewątpliwe wyzwanie czytelnicze. Nie tylko dlatego, że tomy całej serii mogą nie zmieścić się na jednej półce, a przecież całe dzieło nie jest jeszcze dokończone. Przede wszystkim dlatego, że połapanie się we wzajemnych powiązaniach, spiskach i romansach bohaterów wymaga niewątpliwie dobrej pamięci. Jeśli to nie problem, to cała seria jest doskonałym ćwiczeniem wyobraźni i możliwością przeniesienia się do innego świata, gdzie z czasem traci się poczucie, co jest realne, a co nie. Aby podążać za losami bohaterów na kartkach książek trzeba jednak zachować czujność w internecie, gdzie w wielu miejscach można trafić na opisy losów bohaterów, przede wszystkim na podstawie serialu.
- Göran Skytte, Wilrid Stinissen Twarzą w twarz. Rozmowa o wierze chrześcijan. Wywiad rzeka ze zmarłym niecałe trzy lata temu belgijskim zakonnikiem, karmelitą, który większość swojego życia spędził w Szwecji. Opowieść o chrześcijaństwie z perspektywy osoby żyjącej w społeczeństwie postchrześcijańskim. O tęsknocie za Bogiem, uznaniu własnej grzeszności, nawróceniu i pytaniu o cierpienie niewinnych. Dla chrześcijan dobra lektura duchowa, dla niechrześcijan ? możliwość poznania tej wiary i duchowości w inny sposób, niż poprzez medialne stereotypy.
- Ildefonso Falcones Bosonoga królowa. Wspominam o tej książce nie tyle ze względu na treść (choć ona jest oczywiście przyzwoita), ile na okoliczności, w trakcie których ją czytałem. Powieść była dla mnie swoistym przewodnikiem po Sewilli, Andaluzji i Madrycie ? czyli po miejscach, gdzie toczy się akcja ? gdy odwiedzałem te miasta i regiony. Niezwykłe to doświadczenie, gdy odwiedza się dzielnicę Triana w Sewilli, która dzień wcześniej stanowiła podczas lektury tło dla losów bohaterów. Szczerze polecam spróbowanie takich podróży wraz z literackimi przewodnikami.
- Pierre Bourdieu Dystynkcja. Społeczna krytyka władzy sądzenia. Jedna z najważniejszych książek francuskiego socjologa, która otworzyła mi oczy na inną perspektywę patrzenia na życie społeczne i w dużej mierze ukształtowała mój socjologiczny sposób myślenia. Bourdieu opisuje, jak nierówności społeczne są wytwarzane i odtwarzane w życiu codziennym. O miejscu w strukturze społecznej świadczą nie wartości czy dochody, ale np. sposób spędzania czasu wolnego, sposób poruszania się czy jedzenia (w tym mój ulubiony opis tego, jak płciowość przejawia się w tym, jak gryziemy pokarmy). Całość podszyta subtelną ironią i złośliwością, skierowaną w szczególności w kierunku drobnomieszczaństwa i nowobogackich.
- David Freedberg Potęga wizerunków. Studia z historii i teorii oddziaływania. Próba odpowiedzi na pytanie: co to znaczy, że obrazy na nas oddziałują i w jaki sposób się to odbywa? Genialna opowieść historyka sztuki zafascynowanego społeczno-kulturowymi aspektami działalności artystycznej. Autor prowadzi czytelnika przez najsłynniejsze światowe galerie sztuki i muzea figur woskowych. Wędrujemy wraz z nim w religijnych pielgrzymkach by chwilę później powrócić do starożytnych malunków nagrobnych. Czasami można odnieść wrażenie, że to nie historia sztuki, ale doskonała powieść przygodowa.
Sprawdź jakie książki poleca prof. Łukasz Turski, dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, czy dr Katarzyna Lewandowska.
Zostaw komentarz