10 e-booków, które polecam – promocja w Publio

baner

Zaproszenie do akcji Bloger poleca, które otrzymałam od internetowej księgarni Publio.pl, przyjęłam z radością. To duża frajda móc wybrać 10 książek, które będzie można kupić ze sporą zniżką. Tym większa, że w Publio kupuję e-booki (czasem też e-prasę) już od czterech lat, czyli od momentu zakupu mojego pierwszego czytnika – rok 2012. Wszystkie wybrane przeze mnie książki, możecie kupić przez najbliższy tydzień z rabatem do 50%.

  • Stefan Themerson Wykład profesora Mmaawyklad-profesora-mmaa – ta książka to jedna z moich ulubionych powieści (ba! jedna z lepszych w polskiej literaturze), w której świat jest przedstawiony z termiciej perspektywy. Głównymi bohaterami są termity, a tytułowy profesor Mmaa bada obiekt ?Homo?. Duża dawka absurdu, kąśliwego poczucia humoru i groteski. W przedmowie napisanej przez filozofa Bertranda Russella możemy przeczytać: Polecam wszystkim tę książkę, bo jest zwarta, sugestywna, pełna polotu i przewrotnie zabawna. Nie mogę czytelnikowi obiecać, że cały czas będzie pękał ze śmiechu, ale przyrzekam mu złośliwą przyjemność, jaką daje przenikliwa analiza absurdu. I dalej: Książka parodiuje tak wiele różnych punktów widzenia, że czytelnik nie może się zorientować, który – jeśli w ogóle – cieszy się aprobatą autora. I może tak właśnie ma być.

 

 

 

  • Joanna Bator Piaskowa GóraEpicki rozmach i próba spojrzenia na to, kim jesteśmy. Piaskowa Góra to rodzinna saga, w której główną rolę odgrywają kobiece postacie, ukazane na tle polskiej historii. Bator pokazuje życie codzienne w PRL, obyczaje i mentalność swoich bohaterów. Powieść zachwyca językiem oraz pełnym ironii spojrzeniem na rzeczywistość. Czytałam z dużą przyjemnością!

 

 

 

  • tyrania-wyboruRenata Salecl Tyrania wyboruW dzisiejszym świecie, w którym mamy coraz więcej możliwości, podjęcie właściwej decyzji sprawia, że stajemy się coraz bardziej bezradni. Autorka w swojej książce pokazuje, jak idea wyboru zaczęła działać przeciwko nam. Presja dobrego wyboru dotyka praktycznie każdego. Z eseju Salecl można dowiedzieć się, jak do tego doszło.

 

 

 

  • Okładka książki Anki Grupińskiej "12 opowieści żydowskich"Anka Grupińska 12 opowieści żydowskichKsiążka Grupińskiej to opowieści Żydów żyjących w Polsce przed wojną. Udało im się przetrwać czas Zagłady i na nowo ułożyć sobie życie w nowych, powojennych warunkach. To opowieści ludzi wspominających świat, który już nie wróci. We wzruszających, często też tragicznych, historiach ten świat na nowo ożywa.

 

 

 

  • Mieczysław Grydzewski "Silva rerum"Mieczysław Grydzewski Silva rerumWybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, redaktora ?Skamandra? i ?Wiadomości Literackich?, z którym po prostu trzeba się zapoznać. Pełne poczucia humoru, drobiazgowej wnikliwości i erudycji oszałamiają ogromem poruszanych tematów. Grydzewski sięga do historii, sztuki, polityki i pisze o nich tak, że z przyjemnością się do jego felietonów wraca. Na uwagę zasługuje wstęp, napisany przez dr. hab. Mirosława Supruniuka (w czasach, gdy pracowałam w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, był on moim bezpośrednim przełożonym, kierownikiem Archiwum Emigracji), który w zasadzie jest jedynym tak obszernym opracowaniem o samym Grydzewskim.

 

  • 81:1. Opowieści z Wysp OwczychMarcin Michalski, Maciej Wasielewski 81:1 Opowieści z Wysp OwczychKiedy po raz pierwszy zobaczyłam fotografie z Wysp Owczych, pomyślałam ?Muszę kiedyś odwiedzić to miejsce!?. Z wycieczką się jeszcze nie udało, za to świetnie w farerski klimat wprowadził mnie reportaż pełen anegdot i faktów. Wyspy Owcze to świetne pole do obserwacji procesów społecznych i kulturowych, co doskonale pokazują autorzy.

 

 

 

  • Odwaga jest kobietą(red.) Marta Szarejko Odwaga jest kobietąW dwunastu reportażach autorki przedstawiają historie odważnych kobiet. Odwaga jest kobietą ? głosi wszak tytuł. Owszem, jest. I może być różnie rozumiana. Prawie wszystkie reportaże (prócz jednego ? Moja mama igra z ogniem) to opowieści z naszego polskiego podwórka (rozumianego nie tylko geograficznie, bohaterki są Polkami); historie, które wydarzają się obok nas i których bohaterkami mogą być nasze koleżanki, sąsiadki, współpracowniczki. Siłą tych tekstów jest to, że dotykają problemów, w pobliżu których żyjemy. Ciekawe historie, świetne reporterki ? trzeba przeczytać.

 

  • "Jestem stąd" Agnieszka GraffAgnieszka Graff, Michał Sutowski Jestem stąd to opowieść o tożsamości, poszukiwaniu własnych korzeni, odkrywaniu siebie i świata dookoła. Opowieść o pojawiających się fascynacjach kolejnymi nurtami filozoficznymi, literackimi, feministycznymi. O niezgodzie na zastaną rzeczywistość i o próbach jej zmiany. Tę podróż możemy odbyć dzięki historii Agnieszki Graff. Wiktor Osiatyński podsumował Jestem stąd słowami: Z poruszającą szczerością Graff opowiada o tym, jak poznawała samą siebie, jak uczyła się nie bać oraz uwalniać własną siłę. Autorka pokazuje, jak kobiety polskie płacą cenę transformacji, i ostrzega, że zostało nam już niewiele czasu, by obronić własną podmiotowość oraz możliwość autonomicznych wyborów w najważniejszych sprawach życiowych.
  • zrob-sobie-rajMariusz Szczygieł Zrób sobie rajMariusz Szczygieł jest chyba największym polskim czechofilem. I miłość do Czech zaszczepia w czytelnikach swoich reportaży, bo pisze błyskotliwie i z dużym poczuciem humoru. Czechy poznamy w tym zbiorze tekstów przez kulturę, sztukę, politykę, a zwłaszcza przez opisywanych przez Szczygła ludzi.

zapisywarka_newsletter

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.