Pożeracze danych

Okładka książki "Pożeracze danych"Autorzy książki Pożeracze danych, Constanze Kurz i Frank Rieger, opisują proces zdobywania i przetwarzania danych, wskazując także kto na tym procesie zarabia i komu nie zależy na wzmacnianiu i chronieniu naszej prywatności. Kurz i Rieger tłumaczą skąd pomysł na podjęcie takiego tematu: Technologie zmieniają się tak szybko, że nie sposób śledzić najnowszych rozwiązań, a bez intuicyjnego choćby rozumienia, jak działają, trudno pojąć zagrożenia związane z postępującą cyfryzacją i przejąć kontrolę nad swoją cyfrową przyszłością.

Cyfrowa rzeczywistość coraz częściej przenika świat, w którym żyjemy. Dane o nas, użytkownikach sieci, gromadzi większość podmiotów – firmy, organizacje, rząd. Wyrażamy rzecz jasna na to zgodę. Wiemy komu i co udostępniamy. Ale na tym temat dla nas się tak naprawdę nie kończy. Nie wiemy bowiem co dzieje się dalej z danymi – nikt nas nie informuje o łączeniu i analizowaniu różnych baz danych – a do tego często dochodzi przy okazji fuzji różnych podmiotów, sprzedaży firm, a nawet przy różnego rodzaju współpracy.

Autorzy w przystępny sposób przedstawiają kto i na czym zarabia prowadząc np. portal społecznościowy. Mimo że dla użytkowników korzystanie z portalu jest bezpłatne, to jednak ponosimy cenę – walutą jest informacja. To ona jest towarem, który można prędzej czy później zmonetyzować. Wiedza o użytkownikach to władza. Dzięki zebranym informacjom korporacjom łatwiej nami manipulować, a rządom łatwiej nadzorować i kontrolować obywateli.

Smutna, przerażająca wizja. Kurz i Rieger jednak nie napisali swojej książki by straszyć odbiorców. Raczej by nas przestrzec i zachęcić do rozwagi w korzystaniu z Internetu i technologicznych nowinek. Zasada jest prosta – im łatwiejszy przepływ danych (jakichkolwiek), tym większa możliwość utraty kontroli nad nimi. Skoro zaś dane dotyczą nas samych, warto je chronić, bo przecież nie chcemy by dostały się w niepowołane ręce, prawda?

Recenzję książki Pożeracze danych mojego autorstwa (zdecydowanie dłuższą niż ten wpis :)) możecie także przeczytać w najnowszym numerze Nowych Mediów (6/2013) – wersja elektroniczna do kupienia w Ebookpoint. Książkę  Pożeracze danych możecie dostać dziś (10.01.2014) za 9,90 zł.

Constanze Kurz, Frank Rieger, Pożeracze danych. O zawłaszczaniu naszych danych i o tym, jak odzyskać nad nimi kontrolę, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2013.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie widoczny.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.